Всичко за берберина – ползи, свойства и прием
август 17, 2024 2024-08-17 16:54Всичко за берберина – ползи, свойства и прием
Всичко за берберина – ползи, свойства и прием
В днешно време, много хора водят забързано ежедневие и често не им остава време да се грижат за своето здраве или го пренебрегват изцяло. Такава небрежност може да доведе до сериозни здравословни проблеми. Според данни на Международната диабетна федерация, през 2021г. 540 милиона души по света, на възраст между 20 и 75 години, страдат от диабет, което представлява 10.5% от населението на Земята.
При такава тревожна статистика е от огромно значение да се грижим за здравето си. Тук на помощ идва берберинът. Това химично вещество, извличано от растенията от рода Berberis, може да играе важна роля в подобряването на общото здравословно състояние и в борбата с диабета.
В следващите редове ще разгледаме какво представлява берберинът, какви са неговите свойства и как може да допринесе за подобряване на здравето ни.
Какво е берберин?
Както казах, берберинът е химично вещество, намиращо се в растенията от рода Берберис, които включват както широколистни, така и вечнозелени храсти. Те се срещат в Южна Америка, Азия, Европа, Африка и Северна Америка.
Исторически растенията от рода Берберис са използвани за боядисване на вълна, кожа и дърво поради жълтия си пигмент.
В традиционната медицина е известен със своите:
- антипаразитни;
- антималарийни;
- антибактериални;
- антидиарийни.
Той е изключително ефективен за намаляване на кръвната захар, сравним с лекарства, като Метформин и Глибенкламид. Въпреки това, употребата му е сериозна стъпка и трябва непременно да се консултирате с лекар преди да започнете да го приемате.
Някои хора го използват за управление на кръвната захар след големи хранения, а други търсят неговите ползи, подобни на тези на Метформин.
Какво трябва да знаете за берберина и неговите свойства?
Преди да започнете да приемате берберин е важно да сте запознати с потенциалните странични ефекти. Той е мощно средство за намаляване на кръвната захар, но тази му характеристика може да доведе до нежелани реакции, ако не се приема внимателно.
Едно от най-сериозните възможни последствия е хипогликемията. Тъй като берберинът може значително да понижи нивата на кръвната захар, прекомерното му приемане може да доведе до състояние на хипогликемия.
Това състояние се характеризира с прекомерно ниски нива на глюкоза в кръвта, което може да предизвика симптоми като треперене, изпотяване, объркване и сърцебиене. В екстремни случаи хипогликемията може да доведе до загуба на съзнание или дори кома.
Ниските нива на кръвната захар, които той може да причини, могат също така да доведат до силно главоболие. Главоболието е често срещана реакция, когато мозъкът не получава достатъчно глюкоза, необходима за нормалното функциониране. Това може да бъде особено неприятно и да наруши ежедневните ви дейности.
Замаяност и нарушено зрение са други потенциални странични ефекти, свързани с ниските нива на кръвната захар. Когато глюкозата в кръвта е прекалено ниска, това може да причини усещане за световъртеж и трудности със зрението. Замаяността може да бъде опасна, особено ако се случи по време на шофиране или при работа с машини.
Някои потребители могат да изпитат и стомашно-чревни проблеми. Въпреки че този ефект не е толкова често срещан, някои хора съобщават за стомашен дискомфорт след прием на берберин. Това може да включва симптоми като гадене, диария и болки в корема. Тези симптоми обикновено са временни и могат да се минимизират когато го приемате с храна.
Съставни елементи и ползи
Бербериновите добавки често съдържат берберин, извлечен от растения като берберис, златен корен и орегонско грозде. За увеличаване на ефекта му, някои го комбинират с каприлова киселина (C10) или MCT (средноверижни триглицериди).
Някои от ползите включват:
- Контрол на кръвната захар – ефективно понижава нивата на кръвната захар, подобно на Метформин;
- Изгаряне на мазнини – намалява нивата на инсулин, увеличава изгарянето на мазнини и подпомага отслабването;
- Управление на холестерола – понижава общия и LDL (лош) холестерол, като леко повишава HDL (добър) холестерол;
- Премахване на афти – помага бързо да се елиминират афти;
- Регулира метаболизма – той може да активира пътища, свързани с гладуване и ниска кръвна захар, включително като мощен инструмент за контролиране на захарните желания с течение на времето;
- Бори се с рак – проучвания показват, че това вещество може да убива ракови клетки и да намалява риска от някои видове рак, като колоректален, белодробен, яйчников, простатен, чернодробен и цервикален. Но са необходими повече изследвания;
- Управление на апетита – той може да помогне след големи хранения. Също така може да модерира пиковете на кръвната захар и да намали дискомфорта от преяждане.
Как да приемате берберин?
Има няколко начина да го приемате:
- дозировка – типичната дозировка варира от 500 mg до 1,5 грама дневно. Започнете с най-ниската доза и постепенно увеличавайте;
- с храна – винаги го приемайте с храна, за да избегнете хипогликемията. Приемането му на празен стомах или с нисковъглехидратна диета може да причини замаяност, главоболие и зрителни проблеми;
- постоянност – приемайте го последователно с по-големи, високо въглехидратни хранения, за да регулирате кръвната захар.
Важно: Непременно се консултирайте с лекар.
Заради силата на берберина и риска от ниска кръвна захар, се консултирайте с лекар преди да го приемате, особено ако имате здравословни проблеми или приемате други лекарства.
Заключение
Берберинът има много здравословни ползи. Той може да контролира кръвната захар, да изгаря мазнини, да управлява холестерола и да се бори с рака.
Въпреки различните мнения, е важно да се консултирате с медицински специалист преди да започнете да го приемате. Някои изследвания предполагат, че той може да помогне при лечението на диабет, сърдечни заболявания и затлъстяване, но са необходими повече изследвания, за да се потвърди неговата безопасност и ефективност.
Източници:
Подкаст епизодът How to Lose Fat with Science-Based Tools на д-р Андрю Хюбърман
Националната библиотека по медицина
Растението Берберис (Wikipedia)
Everything you need to know about berberine (Medical News Today)