Хранене

Гулия – ползи и начин на прием на земната ябълка

Гулия - ползи и начин на прием на земната ябълка

Гулия – ползи и начин на прием на земната ябълка

Гулия, земна ябълка, йерусалимски артишок, топинамбур, германски картоф, грудков слънчоглед – всичко това са имена на едно и също растение, произхождащо от Северна Америка. То е известно именно заради грудките си, често оприличавани на картоф или джинджифил. В съвременната кухня се използва както заради хранителните и вкусовите си качества, така и заради лечебните си свойства.

Но какво всъщност представлява многоименния продукт? Разберете, като продължите с четенето.

Какво трябва да знаете за гулия – земната ябълка?

Тук можете да намерите повече информация относно произхода, консумацията и грижите, които трябва да се полагат за тази суперхрана. 

Кратка история

Това е растение, пренесено в Европа през 17. век от френски мореплаватели. Първоначално се отглежда от северноамерикански племена, които са наричали гулията „слънчев корен“. По-късно, през 18. век губи популярността си, заради появата на картофа.

Въпреки това употребата ѝ отново се възвръща и днес може лесно да се открие по пазарите. Участник е в нестандартни здравословни рецепти, предоставящи разнообразие в ежедневния начин на хранене. Част от тях са описани в края на статията.

Описание

Топинамбурът много прилича на слънчогледа, с който имат родствена връзка. Произхожда от семейство Сложноцветни и е многогодишно растение, с дълго стъбло и жълти венчелистчета.

Това, което привлича хората обаче, не са красивите цветове, а интересната на пръв поглед грудка. Тя представлява хранителния резерв на гулията, съответно е богата на въглехидрати, но и на много други вещества.

Именно подземната част на растението е и това, което се консумира. За вкуса на грудката се казва, че прилича на картоф (но с по-голяма захарност като при моркова), сладка ряпа, китайска круша и е хрупкава колкото орех.

Съществуват множество рецепти за приготвяне, но въпреки това гулията би могла да се консумира и сурова, ако се почисти внимателно. 

Отглеждане

Относно отглеждането на германския картоф – това не е прекалено трудна задача, тъй като той не изисква специфични условия. Може да расте върху бедни почви, без много слънчева светлина, дори и при влажен климат. Обикновено ядливата част нараства до края на ноември, но е добре да се изчака преди грудките да се съберат, за да може полезните  вещества да преминат там.

Хранителни стойности на земната ябълка

Тя е съставена от:

  • фибри;
  • витамин C;
  • калций;
  • магнезий;
  • калий;
  • фосфор;
  • желязо – намира се в по-големи количества, отколкото при морковите, цвеклото и ряпата;
  • инулин – пребиотик, или на по-прост език – вид разтворима фибра.

Повечето грудки съдържат нишесте – като като при картофа или маниоката. Тези на йерусалимския артишок са богати на инулин – едно от веществата, което го прави толкова ценен ресурс. Въпросният пребиотик представлява полизахарид и ускорява обмяната на вещества в организма.

Повече за ползите от консумацията на слънчогледоподобното ще намерите в следващите редове.

Ползи от приема на гулия

Неоспоримо е, че приемът на тази храна носи позитиви на организма, например:

  • помага за стабилизирането нивата на кръвната захар – инулинът, който се съдържа в грудката, кара тялото да синтезира гликоген и по този начин захарта се използва по-ефикасно;
  • засилва имунната и ендокринната система – заради високото съдържание на минерали;
  • намалява нивата на LDL (лошия) холестерол – инулинът го извлича от кръвта;
  • притежава антиоксидантни свойства – в състава ѝ има антиоксиданти, като витамин C, които помагат в процеса на поддържане на общото здраве, а в същото време намаляват риска от получаване на хронично заболяване;
  • подпомага функциите на черния дроб – чрез нея процеса на детоксикация се улеснява;
  • приятел е в процеса на отслабване – фибрите в състава създават чувство за ситост, което намалява апетита, а това от своя страна води до приема на по-малко калории.

Странични ефекти

Въпреки всички ползи на инулина, той също има един минус – подпомага газообразуването. Поради тази причина хора, които досега не са приемали гулия, е добре да започнат с по-малки количества.

Както вече бе споменато, растението съдържа основно въглехидрати, и по-точно захари. Необходимо е да се обърне внимание на този факт, особено от хора, които спазват определено диетично хранене.

Отново заради съдържанието на фруктоза е добре хора, имащи проблеми с жлъчката или черния дроб, да внимават.

Под каква форма може да консумирате земната ябълка – съвременни идеи

Като цяло, този продукт може да се приема суров. Именно така е и най-полезно. Йерусалимският артишок се консумира настърган в салата или смлян на сок. Освен това съществуват множество рецепти, свързани с термична обработка на суперхраната.

Един от най-популярните начини на приготвяне е крем супа от гулия. Тя представлява не толкова традиционно ястие, което е здравословно и носи ползи на организма.

В същото време това ядливо растение може да се използва и за направата на сладки десерти като крем пюре, сладко с тиква и топинамбур, дори овесени ядки.

Заключение

Гулията представлява суперхрана, пренесена от Северна Америка, чиято ядлива част е грудката. Тя съдържа фибри и инулин, като поради тази причина може да бъде и помощник в процеса на поддържане на здравето и в отслабването. Съществуват интересни рецепти за приготвянето ѝ – както в суров вид, така и преминала през термична обработка.

Източници

Гулия – здравословни ползи и приложения в кухнята | For Life

Земна ябълка (гулия)

Земна ябълка (Гулия) | BB-Team

Вкусни и нетрадиционни рецепти с гулия | Български Фермер

Остави ни коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0