Прогестерон
октомври 3, 2023 2023-10-03 15:06Прогестерон
Прогестерон
Познаването на хормоните в човешкото тяло е от ключово значение за правилното функциониране на нашия организъм. Макар и често пренебрегвани, тези елементи играят ключова роля за почти всеки процес, който се извършва в организма ни. Дисбалансът в техните пропорции и количества може да има изключително негативни последици, които всеки от нас би желал да избегне. В тази статия ще научите повече за един конкретен стероиден хормон – прогестеронът, и неговата функция в женското тяло, какви са последиците от промените в неговите количества и как да си го набавим.
Какво представлява прогестеронът?
Това е хормон, който има активна роля в половата система и отговаря за нормалното протичане на менструалния цикъл и на бременността при жените. Синтезира се най-вече в надбъбречните жлези, половите жлези и мозъка, а по време и на бременност и в плацентата. Той отговаря за правилното развитие и износването на плода и подготвя тялото за този процес. При дефицит има възможност плода да бъде изхвърлен от тялото, защото прогестеронът е елементът, който стимулира растежа на кръвоносните съдове и отделянето на хранителни вещества, които да подхранят ранния ембрион. Впоследствие, с напредъка на бременността хормонът стимулира растежа на гръдната тъкан на майката, предотвратява лактацията и укрепва мускулите на тазовата стена при подготовката за раждане. Освен важната му роля при бременността, хормонът оказва влияние и над психологическото и емоционално състояние на жената. Важно е да посочим обаче, че с напредването на възрастта е нормално нивата на хормона да спаднат. Повод за притеснение е единствено наличието на внезапен спад, защото причината може да е хронично заболяване.
Как действа на тялото?
Нивото на този важен хормон зависи от това през кой ден от менструалния цикъл се случва овулацията. След като се получи овулация и яйцеклетката се освободи от яйчника (приблизително около 14-тия ден), остатъците от яйчниковия фоликул, който обхваща развиващата се яйцеклетка, образуват структура, наречена „жълто тяло“, която определя нивото на прогестерона. Количеството на хормона влияе на нашето тегло – при по-ниски количества е по-вероятно да имаме проблеми със свалянето на килограми. Mнoгo жeни изпoлзвaт ĸoмбинaция oт пpoгecтepoн и ecтpoгeн пo вpeмe нa мeнoпayзaтa, зa дa oблeĸчaт cимптoмитe на болка, горещи вълни и дискмфорт. Още е популярна дoбaвĸа сред жените, които искат да зaбpeмeнeят или да укрепят плода. Симптомите впоследствие дефицит, които трябва да ви покажат, че трябва да увеличите нивата на хормона са:
- Безсъние;
- Нервност;
- Главоболие;
- Повишено кръвно налягане;
- Липса на сексуално влечение;
- Менструални проблеми;
- Болки в гърдите;
- Наднорменост;
- Косопад;
Дозиране и прием на прогестерон
Има много начини, чрез които можем да си набавим прогестерон, например чрез серуми и капки или чрез подходяща диета, която изключва кофеин и захар и включва:
- Ядки и семена – няма значение сурови или сушени;
- Млечните продукти- в по-големи количества се съдържа в по-мазните сирена, изварата и млякото;
- Морски дарове, яйца и риба- макар и да не съдържат хормона пряко, те са богати на холестерол, който подпомага синтеза му;
- Различни видове месо – пуешко, телешко, заешко, пилешко, черен дроб;
- Зеленчуци – броколи, брюкселско зеле и карфиол;
- Бери плодове – малини, къпини, боровинки;
- Билки – живовляк, маншетни листа и др.;
- Витамини – В, Е, С;
Ако все пак предпочетете да го приемате чрез серум, референтните стойности са:
- Мъже:
- 0.7 – 4.3 nmol/L;
- Жени:
- Фоликуларна фаза: 0.6-4.7 nmol/L;
- Овулация: 2.4 – 9.4 nmol/L;
- Лутеална фаза: 5.3 – 86 nmol/L;
- Менопауза: 0.3 – 2,5 nmol/L;
Какви странични ефекти могат да възникнат при прием?
Ако прекалим с количествата първите странични ефекти, които ще забележим, са акне и натрупване на черни точки, а впоследствие и менструални нарушения, слабо зрение и прекомерно окосмяване, както и безсъние и необичайни нервни състояния. Хората, които не бива да го приемат изкуствено, са страдащите от тумори в гърдите или репродуктивните органи, склонните към отоци и хората с наднормено тегло.
Заключение
Можем да заключим, че прогестеронът е хормон от изключително значение за жената, затова трябва да следим нивата му, а в случай на дефицит да си го набавяме чрез правилна диета или медикаменти, без да надвишаваме референтните количества. Необходимо е да се консултираме с лекар, преди да вземем сами решение.