Здраве

Всичко за желатина

Oil yellow gelatin capsules with white bottle on white background with flowers, vitamins and antioxidant concept Omega 3, liver cod or evening primose oil for healthcare. Minimalism. Copy space.

Всичко за желатина

Желатинът е често използван продукт в кулинарията. Едни от най-любимите ни сладкиши (като чийзкейка) и кремове са приготвени именно с негова помощ. След като го консумираме е важно да знаем какво представлява затова нека се запознаем с неговите свойства в тази статия.

Какво представлява желатинът?

Това е продукт, получен при хидролизата на колаген чрез варене на животински кости. Изработен е от протеини и неговият уникален аминокиселинен профил му дава много ползи за здравето.

Колагенът е най-изобилният протеин в организма при хората и животните. Открива се почти навсякъде в тялото ни, но е най-разпространен в кожата, костите, сухожилията и ставните връзки. Той осигурява здравина и структура на тъканите. Колагенът повишава гъвкавостта на кожата и здравината на сухожилията. Въпреки това не е лесен за консумиране, защото се намира в неприятни части от животното. За щастие, той може да се извлече от тези части и чрез варене във вода. Често се прилага това при правенето на бульон за супа, за да се добавят вкус и хранителни вещества.

Желатинът, извлечен чрез този процес, е безвкусен и безцветен. Разтваря се в топла вода и придобива желеобразна текстура, когато се охлади. Понякога се преработва допълнително, за да се получи колагенов хидролизат, който съдържа същите аминокиселини и притежава ползи за здравето. Разтваря се в хладка вода и не образува желе, което го прави по-вкусен като добавка за някои хора.

И двете вещества се предлагат като добавки под формата на прах или гранули. Желатинът може да бъде закупен и на листове. Не е подходящ за вегани, тъй като се прави от животински части.

Какъв е съставът на желатина?

Съставен е почти изцяло от протеини – 98-99%. Въпреки това не съдържа всички есенциални аминокиселини. Липсва триптофан, но останалите аминокиселини, които преобладават в него са:

  • глицин – 27%;
  • пролин – 16%;
  • валин – 14%;
  • хидроксипролин – 14%;
  • глутаминова киселина – 11%.

Тези аминокиселини могат да варират в зависимост от вида на животинската връзка, която е използвана, както и от начина на приготвяне. Също така, съдържа вода, както и малки количества от витамини и минерали като натрий, калций, фосфор и фолат.

Тялото ни само произвежда това вещество, но не достатъчно, за да покрива нуждите си. Точно заради това е важно да набавяме достатъчно от него чрез храната, която приемаме, за да поддържаме жизнените си функции.

Какви са ползите от приема на желатин за тялото?

Ползите са свързани с наличието на огромно количество протеин, аминокиселини, витамин В3, макро и микроелементи в състава на веществото, като при консумация то носи на организма значими ползи, а именно:

  • подобрява състоянието на ставите и костите – износването на ставите и появата на болка и скованост са често срещан процес, случващ се с напредването на възрастта. Той помага за облекчаване на симптомите на ревматоиден артрит и остеоартрит, както и за забавяне на прогреса на тези заболявания. Полезен е и при наличието на спортни контузии и остеопороза;
  • подобрява функцията на мозъка и менталното здраве – глицинът, основна аминокиселина, може да подобри паметта и вниманието. Установено е също, че намалява симптомите на някои психични заболявания, като шизофрения и OCD;
  • подобрява вида на кожата и косата – доказано е, че може да увеличи влажността и плътността на колагена в кожата. Може също така да помогне за гъстотата на косата;
  • помага за контрол на теглото – не съдържа мазнини и въглехидрати, има ниско съдържание на калории и е доказано, че помага за намаляване на апетита и засилва чувството за ситост. Съдържанието на аргинин и глицин ускорява метаболизма и насърчава изгарянето на мазнини;
  • подобрява храносмилането и помага при стомашни проблеми – заздравява и предпазва мукозната мембрана (лигавицата) от увреждания, ускорява храносмилането и помага за балансирането на стомашните сокове;
  • укрепва сърцето и понижава нивото на холестерол в кръвта;
  • подобрява съня.

Какви са вредните ефекти от приема на желатин?

Освен всички тези полезни свойства, при определени условия употребата му може да навреди на здравето ни. А именно условия като:

  • варикозни разширения на вените;
  • повишено кръвосъсирване и склонност към образуване на тромби и тромбофлебити;
  • патологии на бъбреците (натоварване върху черния дроб и бъбреците поради повишено съдържание на протеини и недостатъчно на въглехидрати);
  • заболявания на сърдечно-съдовата система заради способността му за засилването на кръвотечението;
  • запек и обостряне на хемороиди;
  • камъни в бъбреците или жлъчката.

Освен това трябва да следим съдържанието на продуктите, съдържащи това вещество, които приемаме, защото не всички от тях са здравословни. Качеството им зависи главно от здравето на животното, от което е извлечен, както и самият метод на обработка.

Рецепта за протеинов чийзкейк

Необходими продукти:

За блата:

За крема:

  • 150 г скир;
  • 150 г нискомаслена извара;
  • 1 доза шоколадов протеин;
  • 45 г замразени или пресни плодове;
  • 1 пакетче желатин.

Начин на приготвяне:

За блата:

  1. Блендирате бисквитите до получаването на брашно;
  2. Изсипвате ги в купа заедно с протеина и кокосовото масло;
  3. Разпределете сместа върху хартия за печене в тава и я оставяте във фризера или хладилника.

За крема:

  1. Сипете желатина в кафява чаша с вода и се оставя да набъбне;
  2. След това се разтваря на водна баня;
  3. Смесвате всички продукти, добавяте желатина и разбърквате добре;
  4. Изваждате блата, изсипвате крема и отново прибирате докато стегне;
  5. Декорирайте с продукти по избор и вашият протеинов чийзкейк е готов.

Заключение

Всички свойства и характеристики на желатина го правят така полезен и необходим за поддържането на по-добро здравословно състояние. Грижи се, както за организма отвътре, така и за външния ни вид. Като всяко друго вещество и той има своите негативни последици в определени случаи. Приемането му под формата на добавки към нашия хранителен режим трябва да бъде съобразено със здравословното състояние на всеки отделен човек за по-голяма сигурност. 

Източници

What Is Gelatin Good For? Benefits, Uses and More

Желатин: Състав, ползи и вреди.

Остави ни коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0