UFC: Възходът на империята на смесените бойни изкуства
март 25, 2021 2023-04-16 21:40UFC: Възходът на империята на смесените бойни изкуства

UFC: Възходът на империята на смесените бойни изкуства
Едва ли има човек на планетата, който да не е усетил поне малко от магията на някой боен спорт, независимо дали ще е под формата на филм с участието на Брус Лий или Жан-Клод Ван Дам, или пък тренировка по карате.
Въпреки това, за разлика от бокса, смесените бойни изкуства се появяват едва в началото на 90-те години. Първите стъпки на спорта са в Япония, но много скоро той се пренася в САЩ. На 12-ти ноември 1993 година се организира и първото събитие на UFC, пионерите на американската ММА сцена.
Въпреки обещаващото начало, компанията изпада в криза, а собствениците на големите спортни зали отказват да провеждат събития с тяхната марка. Стига се дотам, че през 2001 година бъдещата ,,империя” е заплашена от фалит. Това се оказва и повратната точка.
Дейна Уайт и бизнес партньорите му – братята Фертита – закупуват компанията за малко над 2 милиона долара. Уайт е назначен за президент и получава 10% от акциите, тъй като почти всички средства за закупуването са предоставени от братята.
Следващите глави от историята на UFC са свързани с уникален възход. Организацията успява да се измъкне от финансовите несгоди и привлича все повече внимание в Северна Америка. Зараждат се и първите международни звезди на спорта като Джордж Сейнт Пиер от Канада и Андерсън Силва от Бразилия. Дейна Уайт започва да привлича атлети от целия свят, шампиони в различни бойни спортове – борба, бойно самбо, джиу-джицу, кикбокс и други.
Постепенно, качеството на състезателите достига нови измерения, като това води до появата на някои от легендите на спорта. Това се случва в периода между 2008-та и 2012-та година, а по това време UFC вече се утвърждава като лидер на пазара. Освен това, организацията започва да става все по-известна и се превръща в конкуренция на лидера в бойните спортове – боксът, който след началото на века губи от бляскавата си слава.
Златните години за компанията на Дейна Уайт обаче тепърва предстоят. През 2012 година UFC подписва с руснака Хабиб Нурмагомедов, двукратен световен шампион по самбо, а през 2013 година – с бъдещата ирландска суперзвезда Конър Макгрегър. Те дават началото на най-добрите години на смесените бойни изкуства; Макгрегър става първият шампион в две категории на организацията, а неговият характер и харизма привличат милиони зрители всеки път, когато предстои негов двубой. Нурмагомедов пък се оказва откритието на леката категория, в която той постига 13 поредни успеха и се оттегля от UFC непобеден.
Не само това – двубоят между него и ирландеца през 2018 година е третата най-гледана битка в историята на бойните спортове. Друг огромен фактор се оказва създаването на женските категории през 2012 година – това дава допълнителна динамика на спорта и засилва интереса към събитията на UFC.
Не след дълго се появява и първата звезда на женския ММА – Ронда Раузи. Допълнителна роля за възхода на организацията има и боксовият мач между представителят на смесените бойни изкуства – Конър Макгрегър – и Флойд Мейуедър, легенда на бокса. Това се оказва и вторият най-гледан двубой в историята на бойните спортове. Г
олемият интерес към успешния бизнес модел на UFC води до закупуването на компанията през 2016 година – братята Фертита и Дейна Уайт получават 4.2 милиарда долара от сделката, като Уайт остава на позицията президент.
Та, след като накратко представихме възхода на смесените бойни изкуства, е време да надникнем в причините за него на бизнес и спортно равнище.
Първата от тях е успешното култивиране на масата почитатели на бойните спортове, създадена покрай филмовата индустрия и върховите моменти на бокса в ерата на Майк Тайсън през 90-те. Това прави много по-лесно бързото популяризиране на самия спорт, което иначе би отнело поне няколко десетилетия.
Американското кино в тази епоха е било тясно обвързано с бойните сцени, независимо под каква форма. По този начин, когато UFC се появява, вече съществува подходяща целева аудитория. Въпреки това, минава почти десетилетие, преди организацията да добие популярност.
Предизвикателствата са страшно много – никой не желае да допусне събитията на компанията в големи зали, спонсорите не осигуряват достатъчно приходи и така нататък. Телевизионното отразяване на събитията е минимално или никакво. Така се стига до 2001 година, когато компанията е пред фалит, но промените, въведени от новия президент Дейна Уайт, я връщат обратно на сцената. От този момент нататък, феновете на UFC се увеличават многократно.
Втората голяма причина за възхода на организацията е застоя на бокса. Началото на този процес започва в края на ерата на Майк Тайсън и Ленокс Люис, някъде в началото на 21-ви век. На сцената все още присъстват големи имена като Флойд Мейуедър и Мени Пакйяо, но вече шампионите в различните категории рядко се бият с високо ниво противници.
За боксьорите става особено важно да пазят статута си на непобедени, което ги кара да избягват редовните сблъсъци с равностойни опоненти. Точно обратното се случва в UFC, където постоянно се организират мега сблъсъци между най-звездните имена в спорта.
Шампионите в категориите постоянно защитават титлата си срещу най-добрите претенденти, понякога дори по два-три пъти годишно. Освен това, за разлика от бокса, където има 17 различни категории, в ММА организацията съществуват 12, като броим и 4-те женски. Това означава, че във всяка категория има много по-висока конкуренция и постоянни двубои за титлата.
В бокса съществуват и твърде много организации, което води до наличието на много повече титли. Така често съществуват няколко първенци в една категория и рядко можем да наблюдаваме един безспорен шампион. В днешно време, именно това е главната причина гледаемостта на двата спорта да се изравнява, макар и смесените бойни изкуства да възникват 100 години по-късно от модерната версия на бокса.
Уникалната комбинация от застоя на най-гледания боен спорт досега и готовата аудитория изстрелват UFC на върха. Развитието на организацията продължава с бурни темпове и в днешно време, а феновете се наслаждават на все по-високото ниво на атлетите.
Въпрос на време е ММА да изпревари бокса по гледаемост, ако двата спорта продължат посоките си на развитие. Въпреки това, един бизнесмен е основната причина това да е възможно. Това е гореспоменатият Дейна Уайт, който буквално спасява UFC от фалит и само за 20 години я превръща във водеща спортна организация.
Той се доказва като човек с уникален нюх към спортните събития, който през цялото време се опитва да забавлява феновете с двубои между най-големите звезди. Един от най-добрите му ходове е създаването на риалити шоуто ,,The Ultimate Fighter”, което представлява състезание на два отбора от млади бойци, водени от доказани звезди в спорта. Предаването е първото по рода си и се оказва истински хит, като излъчването на сезоните му продължава.
Дейна Уайт често загърбва дори личните си отношения със състезателите, за да организира конкретен двубой, който феновете желаят. Разбира се, уникалните приходи го правят и един от най-богатите спортни промоутъри някога. Това, което го отличава от останалите е, че той запазва автентичността на смесените бойни изкуства и избягва превръщането им в демонстративен спорт.
На обратния полюс – при бокса – се наблюдава именно това, като най-добър пример е двубоят между легендата Флойд Мейуедър и Youtube звездата Логан Пол. Подобен е и случаят с кеча – WWE – където присъства много повече актьорска игра спрямо автентичната версия на спорта от началото на 20-ти век. Като цяло, ММА се оказва може би най-истинският боен спорт. Находчивостта на Дейна Уайт да се възползва от всяка ситуация, за да развие UFC, също не бива да се подценява.
Тя беше извадена на показ по време на първите месеци от пандемията от COVID-19, когато провеждането на спортни мероприятия беше прекратено. Президентът на организацията успя да намери начин да организира ММА събития, като за целта дори бе нает частен остров в Обединените Арабски Емирства, където се провеждаха двубоите. Така UFC постигна рекорден брой гледаемост, а и съхрани целия си персонал, отговорен за провеждането на ММА сблъсъците.
Развитието на империята на Дейна Уайт продължава с пълна сила. Историята на най-мащабната организация за смесени бойни изкуства е пример, че дори да започнеш от нулата, винаги има начин да достигнеш до върха и да победиш конкуренцията, ако изиграеш правилно ходовете си.