Здраве

Витамин В12

Assortment of healthy vitamin B12, cobalamin source food

Витамин В12

Едва ли има човек, който да не знае, че витамините са жизненоважни за развитието на човешкия организъм. Затова не е учудващо, че тяхното название произхожда от латинската дума „vita”, която означава живот. Те участват в хиляди химични реакции, които запазват енергията от храната, унищожават токсините, предпазват от инфекции, формират тъканите и органите, възстановяват ни след увреждания и осъществяват комуникацията между клетките ни. 

Какво представлява витамин В12?

Съществуват 30 вида витамини, от които 13 са необходими за правилното функциониране на човешкия организъм. Един от тези 13 витамина е именно В12, който се отличава в много отношения от другите, а част от отличителните му черти го правят и по-труден за усвояване в достатъчна степен от милиони хора. Той единствен съдържа елемента кобалт, затова всички негови форми са известни като кобаламини. Витамин В12 е водоразтворим, отговаря за формирането на червените кръвни телца и ДНК, както и за активността на имунната система. Освен това той е от ключово значение за функционирането и развитието на мозъчните и нервните клетки.

Какви са ползите от неговия прием?

Витамин В12 създава коензим (вещество, което усилва действието на даден ензим, тоест ускорява протичането на химичните реакции), който помага за активирането на фолиевата киселина (витамин В9) и подпомага нервните клетки, като защитава миелиновата обвивка (мембрана, която предпазва нервите). Други важни функции са синтезът на нови клетки, най-вече на червени кръвни телца, за да се образува хемоглобин (неговата главна функция е пренасянето на кислород в организма) и синтезът на ДНК.

  •  След това сложно обяснение предстои да разгледаме и ползите от неговия прием, които безспорно са немалко на брой, а именно:
  •  Понижава риска от развитието на рак – колкото по-висок е приемът на кобаламин, толкова по-нисък е рискът от образуването на злокачествени тумори;
  • Намалява риска от сърдечносъдови заболявания – позволява на организма да произвежда червени кръвни телца, които помагат за пренасянето на кислород в организма;
  •  Подобрява когнитивните функции – подпомага правилното развитие на клетките на централната нервна система. При недостатъчен прием мисловните функции се влошават и забавят;
  • Осигурява здравословен енергиен метаболизъм – участва в химичните реакции, които ни позволяват да смиламе храната и да я превръщаме в полезна енергия за клетките;
  • Подобрява външния вид –  има благоприятен ефект върху кожата – възстановява увредените клетки, подобрява еластичността, забавя процесите на стареене. Също така е полезен за косата и ноктите;
  • Подобрява настроението – участва в производството на допамин и серотонин – хормоните на удовлетвореността и щастието;
  •  Подобрява съня – повишава нивата на мелатонин (хормон, отговорен за спокойния нощен сън);

Как можем да си го набавим?

Кобаламинът е най-сложният в химично отношение от всички витамини и е единственият за човека, който трябва да се набавя от храни с животински произход. Затова не е учудващо, че вегетарианците и веганите често страдат от неговия дефицит. Ето кои са и храните, които са най-богати на В12:

ПродуктСъдържание на В12, мкг/100г
Телешки черен дроб70 мкг/100г
Свински черен дроб25 мкг/100г
Пилешко сърце4,24 мкг/100г
Стриди14,5 мкг/100г
Скумрия9,5 мкг/100г
Сардини8,9 мкг/100г
Пъстърва4,5 мкг/100г
Заешко месо10 мкг/100г
Телешко месо5 мкг/100г
Свинско месо3 мкг/100г
Яйце2 мкг/100г
Крема сирене2 мкг/100г

Съществуват вярвания, че кобаламинът се съдържа и в някои продукти на растителна основа като кисело зеле, водорасли, черен чай, палмово масло и други. Но в действителност това не е вярно. Поради тази причина е препоръчително веганите и вегетарианците да приемат хранителни добавки, за да предотвратят дефицита му. Включването на хранителна мая към храненето им е добър вариант.

В какви дози е добре да го приемаме? 

Препоръчителната хранителна доза е 2,4 микрограма дневно. Не е определено дали има максимална хранителна доза, която не трябва да се преминава, тъй като няма установено токсично ниво на витамин В12. Въпреки това някои данни сочат, че добавки от 25 мкг на ден или повече могат да увеличат риска от костни фрактури.

Обърнете внимание, че родилките и кърмещите жени се нуждаят от по-голямо количество кобаламин, тъй като той играе важна роля при развитието на плода, а кърмещите жени губят голямо количество от него с кърмата. Според Световната здравна организация бременните жени се нуждаят от допълнителни 0,2 мкг, а препоръчителната минимална доза за кърмещи жени е 2,8 мкг.

Диабетиците също са податливи на дефицит от В12, което допълнително уврежда кръвоносните съдове. Ето защо, ако сте диабетик е добре да проверявате нивата си на кобаламин. Препоръчително е да приемате между 500 и 1000 мкг, тъй като усвояването е по-лесно при тези високи дози.

Какви проблеми могат да възникнат при дефицит на В12?

Въпреки че човек има нужда от незначително количество В12 дневно, е много вероятно да се окаже, че имате недостиг от него. Това е често наблюдавано явление при вегани и вегетарианци. Но в действителност проблемът при повечето хора с дефицит не се състои в това, че не консумират достатъчни количества от него, а в това, че организмът им не го усвоява. Това се дължи на факта, че той изминава сложен път при абсорбацията в тялото и всяко препятствие по пътя му може да понижи значително нивата му.  Ето кои са и най-често срещаните заболявания в резултат на дефицита:

  • мегалобластна анемия – организмът започва да произвежда необичайно големи червени кръвни клетки, които не могат да функционират правилно и следователно не могат да пренасят кислород. При възрастните заболяването се среща с честота 2:10 000, по-често при жени над 60-годишна възраст;
  • пернициозна анемия – организмът не успява да произвежда вътрешен фактор и витаминът не бива абсорбиран;
  • фуникуларна миелоза – нарушена координация и нестабилна походка вследствие на слабост в крайниците;
  • заболявания на сърдечно-съдовата система – повишени нива на хомоцистеин в кръвта – съединение, свързано с повишен риск от сърдечен удар или инсулт;
  • заболявания на нервната система и мозъка – разрушаване на миелиновата обвивка, в резултат на което съществува риск от увреждане на висши мозъчни функции, което от своя страна води до объркване и деменция;

За да избегнем тези сериозни проблеми е добре да сме запознати и със симптомите на недостига на кобаламин:

  • отпадналост и умора;
  • затруднена концентрация и загуба на памет;
  • нарушена координация;
  • депресия;
  • бледа и жълта кожа;
  • липса на апетит и загуба на тегло;
  • усещане за парене и игли в крайниците;
  • главоболие;
  • косопад и чупливи нокти;
  • болки в коремната област;

Защо дефицитът на В12 взима епидемични размери?

Предвид опасностите от недостига на B12 логично би било да предположите, че лекарите поставят това нарушение в началото на списъка от възможни диагнози, когато преглеждат пациенти с гореописаните симптоми. Истината е, че голяма част от медицинските лица неглижират дефицита на B12 и погрешно отдават симптомите на: други заболявания, напреднала възраст, завишена консумация на алкохол или психични заболявания. А последствията от това са катастрофални. Главната причина за това е, че недостигът на кобаламин прилича на много други болести. Освен това дефицитът не може да се установи от обикновена пълна кръвна картина. За да се случи това са необходими допълнителни изследвания. По думите на Сали Пачолок, медицинска сестра и автор на научнопопулярни книги за действието и дефицита на витамин B12, основната причина е, че: „повечето лекари изобщо не вземат предвид възможността за дефицит на B12, нямат достатъчно познания за това и не назначават необходимите изследвания.“ 

Заключение

Витамин В12 е основен витамин, който поддържа жизнените ни функции. Кобаламинът играе важна роля както за физическото, така и за психическото здраве. А неговият недостиг може да има пагубно въздействие върху организма. По-страшното обаче е, че дефицитът на В12 бива пренебрегван дори от медицинските лица, в резултат на което милиони хора по света страдат от неустановен дефицит, а вместо това биват диагностицирани с деменция, Алцхаймер, аутизъм и т.н. или им бива поставен етикета „безнадеждни“. Затова ви призоваваме да бъдете информирани, за да предпазите себе си и близките си. Ако имате съмнения, че страдате от недостиг на витамина, или сте диагностицирани с една от горните болести, изисквайте да ви бъдат направени специални изследвания за В12, защото ако се установи навреме, недостигът на кобаламин всъщност е едно от най-лесно лечимите заболявания в света.

Източници

Витамин В12 – всичко, което трябва да знаете за него

А дали не е В12?

The Nutrition Source

Vitamin B12 – 9 Lebensmittel mit hohem Gehalt

Vitamin-B12-Mangel: 10 Symptome und Anzeichen

Vitamin B12: Aufgaben und Funktionen

Витамин В12 (Кобаламин)

Остави ни коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0