Хемоглобин
август 9, 2023 2024-08-18 13:30Хемоглобин
Хемоглобин
Хемоглобинът е един от най-важните показатели, на които трябва да се обърне внимание при правенето на кръвни изследвания. Стойностите му могат да спомогнат за идентифицирането на някои болести, сред които и анемията. Днес ще научим повече за това вещество и неговите значения за организма.
Какво представлява?
Хемоглобинът е вид протеин, който се съдържа в червените кръвни клетки и се грижи за разпространението на кислород до тъканите. За да се осъществи такава дейност, нивата трябва да се следят да бъдат в норма. Количеството на протеина обикновено се измерва на грам за литър, като при мъжете то е между 140 и 180 грама на литър, а при жените 120-160 грама на литър.
Какви са неговите функции?
Хемоглобинът съдържа желязо, което действа като магнит за кислород, позволявайки на протеина лесно да го събере и разнесе из всички части на тялото. След като приключи с това, насочва вниманието си към въглеродния диоксид, събирайки и него и експортирайки го до белите дробове, където да бъде преработен. Други функции на хемоглобина са също:
- регулатор на метаболизма и еритроцитите;
- започване на процеса на стареене на еритроцитите;
- влияние над генетичната резистентност към малария;
- влияние над ензимните активности;
- източник на физиологически активни катаболити;
Кои са видовете?
Съществуват няколко вида хемоглобин – HbA1, HbA2, HbE, HbF, HbS, HbC, HbH, and HbM.
- HbA1 – открива се само в здравите индивиди;
- HbA2 – по-рядък, съдържанието му в кръвта обикновено е много ниско;
- HbS – среща се при сърповидно-клетъчна анемия;
- HbC – анормална форма, среща се при хемолитична анемия;
- HbF – при новородени; тогава това е доминираща форма, която постепенно се заменя с HbA1;
- HbE – установява се предимно у хора в Югоизточна Азия; носителите му са безсимптомни или проявяват различни форми на анемия, според взаимодействието на HbE с други генетични фактори;
Нарушенията, обвързани с хемоглобина, които могат да се наблюдават, са свързани с промяна в неговото количество и структура. Вторите се дължат най-често на генетични заболявания. Промените в количеството по-често са свързани с цялостно понижение на нивата.
Концентрация в кръвта
Стойностите на концентрация на хемоглобина варират спрямо пола и възрастта на човека. При мъжете нормата е 140-180 гр./Л., а при жените 120-160 гр./Л., като при бременните винаги е над 110 гр./Л. Бебетата се раждат със стойности в диапазон 140-240 гр./Л. и с времето започват да намалят-до втората седмица са между 120-200 гр., до шестия месец спадат на 100-170 гр., до една година 95-140 гр., както и остават до навършването на шестгодишна възраст. До края на пубертета стойностите са по-ниски, но след отбелязването на осемнадесетата година се настаняват в стандартните си стойности, според пола. Със стареенето нивата на веществото отново започват да спадат.
Промени в концентрацията на хемоглобина
Освен от възрастта, има и други фактори, които да повлияят над концентрацията на протеина в кръвта. Нивата над нормата са причинени от недостиг на кислород в кръвта за дълъг период от време. Това често се случва в резултат от:
- болест на костния мозък – предизвиква необичайно повишаване на броя на червени кръвни клетки в кръвта;
- вродено сърдечно заболяване;
- продължително време прекарано на голяма надморска височина;
- срив на дясната част на сърцето;
- нараняване или подуване на белите дробове;
- дехидратация;
- тютюнопушене;
Случва се, разбира се, и нивата да са под норма. Причините за това могат да бъдат:
- анемия;
- кръвоизлив;
- проблеми с работата на костния мозък – невъзможност да произвежда нови червени кръвни клетки; това може да доведе до левкемия, различни видове рак, инфекции, радиационна терапия или заболявания на костния мозък;
- хронично заболяване;
- хронично заболяване на бъбреците;
- унищожаване на червените кръвни клетки (хемолиза);
- левкемия;
- недостиг на нутриенти;
- недостиг на желязо, фолат, витамини B12 и B6;
- задържане на вода в тялото;
И двете крайности могат да бъдат фатални, затова нека обърнем внимание и на симптомите. При висок хемоглобин те могат да бъдат: замайване, лесно образуване на синини и кървене, прекалено потене, умора, главоболие, подуване на ставите, необяснима загуба на килограми и жълтеница. Няма да имате проблеми да разберете дали страдате от висок или нисък хемоглобин, защото при втория симптомите са осезаемо по-различни: слабост, задъхване, замайване, бърз и неравномерен пулс, пулсиране в ушите, главоболие, студени крайници, бледа или жълтеникава кожа и болки в гърдите. За да поддържате нивата си в норма, е важно да бъдете хидратирани, да се храните пълноценно и здравословно, да не употребявате наркотични вещества и да не пушите цигари.
Заключение
Хемоглобинът е важен за функциите на тялото, затова трябва да се внимава и да се влага старание в това да бъде поддържан в норма. Спортът, правилното хранене и избягването на вредните навици спомагат дори и при вродените случаи на анемия. Ключът към здравословния и пълноценен живот, както винаги, е в самите нас.
Източници
Low Hemoglobin Can Lead To Death: Here’s What You Need To Know