Здраве

Серотонин

3d illustration. Model of serotonin molecule, Hormone of Happiness.

Серотонин

Хормонът на щастието. Това прозвище може да се отнася за четири различни вещества – серотонин, допамин, ендорфин, мелатонин, а в някои случаи към групата включват и окситоцина. Днес ще се обърнем внимание на първия от тях, а именно серотонинът.

Какво представлява серотонинът?

Това е хормон, който е отговорен за преноса на информация между нервните клетки на мозъка с тези на цялото тяло. Серотонинът има ключова роля в телесни функции като настроението, съня, храносмилането, гаденето, процеса на зарастване на раните, здравето на костите, образуването на съсиреци и сексуалните вълнения. Ако нивото на серотонина е твърде ниско или твърде високо, може да се стигне до психологически и физиологически проблеми. 

Основни функции

Хормонът, още наричан невротрансмитер, казва на тялото как да работи спрямо горепосоченият пренос на информация. Влияе на:

  • настроението – когато нивото на хормона е нормално, човек се чувства по-спокоен, по-фокусиран, по-щастлив и емоционално стабилен, затова при третирането на определени психични заболявания, част от лечението е допълнителното набавяне на серотонин;
  • храносмилане – по-голямата част от хормона се намира в червата, където спомага за по-плавното протичане на процесите и при по-интензивно отделяне, допринася за отстраняването на токсините; той също отговаря за намаляване на апетита по време на хранене;
  • гадене – получава се, когато невротрансмитерът е отделен в червата по-бързо отколкото може да се обработи; много медикаменти против гадене таргетират невроните в мозъка, които невротрансмитерът засяга;
  • сънят – серотонинът, заедно с допамина, играе важна роля над качеството на съня; нужен е също на мозъка за създаването на втория, който пък от своя страна е отговорен за цикъла на съня;
  • зарастване на рани – веществото се отделя от тромбоцитите в кръвта, които помагат за възстановяването след наранявания;
  • здраве на костите – твърде високи нива на серотонин в червата, могат да доведат до по-голяма чупливост на костите;
  • сексуално здраве – заедно с допамина се грижат за сексуалните влечения;

Недостигът може да доведе до депресия, тревожност, мания и др.

Как да си набавим серотонин?

За да предотвратим подобни състояния е важно да знаем как да си набавим серотонин и да направим тези практики навици в дневната ни рутина. Докато повечето антидепресанти и други медикаменти свързани с подобряване на менталното състояние са пряк източник, те не са нещо, което може да си набавите всекидневно, освен, ако не са ви предписани. Вместо това, определени храни, слънчевата светлина, физическата активност, приемането на определени суплементи (триптофан, пробиотик или билкови добавки) и намаляването на стреса, ще ви послужат по-добре. Малки промени в ежедневието ви, които да взаимстват с тези фактори, ще подобрят живота ви значимо, без дори да се усетите. 

Функция на червата

Червата ни са домът на бактерията производител на невротрансмитера. Проучванията показват, че тази бактерия липсва при хора с различни психични заболявания като депресия и тревожност. Затова приемането на пробиотик е от огромно значение за организма. Той подобрява процеса на протичане на чревните функции и спомага образуването и разпространението на необходимата за продукцията на хормона бактерия. 

Серотонинът и психичното здраве

Както вече споменахме, серотонинът играе ключова роля в психическото здраве на човека. Проучване, фокусиращо се над връзката между различни полиморфизми и депресията, показва, че хормона играе роля не само в самото третиране на депресията, а също и в предразположението към нея и самоубийствените наклонности. Физическото и психическото здраве са обвързани-ниските нива на невротрансмитера водят до лошо настроение и поведение-лошите чувства, пораждащи тези реакции, влияят директно и на физиката и спомагат за придобиването на различни болести. Както знаем – ,,Здрав дух, здраво тяло.”, а духът е под влияние на мозъка, тоест, поддържаме ли психиката си здрава и ние ще сме. Затова се наслаждавайте на живота и го зареждайте с възможно най-много позитивни хормони.

Дефицит на серотонин

За да разберете колко важно е всъщност това ,,зареждане” ще разгледаме какво се случва при ситуациите на дефицит. Причини за подобно състояние могат да бъдат определени наркотици и таблетки, хронични заболявания, недостиг на нутриенти, липса на светлина, хормонален дисбаланс, недостатъчна продукция на невротрансмитера от тялото или неспособността му да го използва въпреки безпроблемното набавяне. Последното се случва, ако нямате достатъчно рецептори или ако са повредени, затъпени спрямо хормона. Това може да доведе до ментални проблеми като: 

Или до физически такива:

Как се третира недостига на серотонина? В зависимост от случая, докторът ви има няколко опции-подобряване на настроението, правейки нещо, което обичаш, изпълняване на упражнения, спазване на диета и увеличаване приема на пряка слънчева светлина.

Храни, които повишават нивата на серотонина

Вече споменахме няколко пъти важността на диетата ви и храната, която консумирате за регулацията на серотонина и съответно настроението ви. Някои храни ще ви набавят хормона по-ефективно спрямо други. В специалните лечебни диети се набляга точно на този тип храна. Примери са яйца, сьомга, сирене и кашкавал, пуешко, пилешко, спанак, тофу, различните соеви продукти, ананас, лешници, овес и семена. И ако погледнем хубаво този списък, забелязваме, че имаме поне по един представител от всяка хранителна група посочена в диетичната пирамида. Тоест, за добри нива на серотонина е необходимо да си набавяме достатъчно нутриенти, ядейки разнообразно и пълноценно. Бургерът и шоколадът ще ви направят щастливи, да, но ще е краткосрочно и няма да допринесе за щастлив организъм и развитие на правилните бактерии.

Заключение

Когато чуем серотонин смятаме, че сме напълно наясно с това какво той представлява, но реално това се оказва едно доста по-комплексно вещество, което може да повлияе значително на нашето умствено и психическо развитие. Поддържане на нивата на хормона в норма е абсолютно задължително за воденето на пълноценен живот. Спазването на добра диета, тренирането и чистата любов към живота са най-добрите ви приятели що се води до това.

Източници

Everything You Need to Know About Serotonin

Serotonin

How to increase serotonin in the human brain without drugs

Serotonin & The Gut: The Gut-Brain Axis

Action of serotonin on the gastrointestinal tract

Serotonin Deficiency: What We Do and Don’t Know

Остави ни коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0