Успех

10 стратегии за активно обучение за заети хора

ation - 2024-01-06T184745.388

10 стратегии за активно обучение за заети хора

Устойчивият успех във всяка област изисква непрекъснато обучение. От само себе си се разбира, че за да успеете в работа или бизнес, човек трябва да продължава да учи почти непрекъснато – да чете книги, да посещава семинари и конференции и непрекъснато да търси нови отговорности.

 Ще трябва да намерите активни учебни стратегии, ако това е Вашата цел.

 Това важи и за всички аспекти от живота – ако искате да бъдете успешни в определена област от живота си, често се изисква изучаване на нови знания. Тогава, какви учебни стратегии може да се използват, подходящи за човек с натоварен график?

 В идеалния случай обучението трябва да бъде активно, за да сте сигурни, че цялостно обработвате новите знания, вместо просто да преглеждате книгата или статията.

Така наречените новогодишни резолюции илюстрират нашия общ провал да се променим, а също така се отнася и до усвояването на нови умения. Ние се увличаме от лъскава нова идея, било то да учим китайски, да вземаме уроци по бойни изкуства или да медитираме, само за да осъзнаем, че нямаме нито време, нито мотивация да го поддържаме.

Ежедневните сесии стават седмични, които след това стават двуседмични и така нататък, докато цялата инициатива не остане само далечен спомен.

Как можем – заетите хора с реални ограничения и задължения на възрастни – най-ефективно да използваме активни стратегии за обучение?

 1. Сортиране на ангажиментите

 Трябва да подредите ангажиментите си, като поемете вътрешен ангажимент. Решете, че новото умение е много важно и че ще направите всичко необходимо, за да постигнете напредък. За най-добри резултати запишете ангажиментите си. Също така, трябва да се научите да намалявате други ангажименти. В края на краищата имаме само определено количество енергия, но винаги се стремим към още.

 Ако не можете да намерите време за работа върху това ново умение, изберете нещо друго, което правите редовно, от което сте готови да се освободите – поне засега.

2. Приемете дългосрочна ориентация

Стратегиите за активно обучение включват възприемане на дългосрочна ориентация. Даниел Койл описва завладяващо изследване на деца, изучаващи пиано в своята бестселър книга: „Кодът на таланта: Величеството не се ражда. Отглежда се. Ето как.“

 Изследването демонстрира, че имайки дългосрочна ориентация, като „Ще уча това умение в продължение на десет години или до края на живота си“, в сравнение с краткосрочна ориентация, като „Ще се уча на това умение през следващите няколко месеца или години “, оказа драматичен ефект върху напредъка на ученето.

 Въпреки че броят на часовете, вложени в ежедневна практика, също е значителен, децата с дългосрочна ориентация, които практикуват по половин час всеки ден, усвояват умението, също толкова бързо, колкото тези с краткосрочна ориентация, които практикуват до два часа всеки ден!

За съжаление, проучването не дава подробности как може да се развие този вид дългосрочна ориентация, но знанието и решението със сигурност е добро начало.

 3. Учете се без мотивация

Хората естествено разчитат на мотивацията и постигат голям напредък, когато се чувстват заредени и оптимистични. Но след това идва друг ден и те не го усещат. Трябва да помните, че умът Ви продължава да се учи автоматично, независимо дали Ви харесва или не.

 Следователно, когато не се чувствате мотивирани, дръжте се както обикновено – потопете се директно в работата.

Независимо дали изучавате испански, пиано или медитация, отделете няколко пълни дни или дори няколко пълни седмици, за да се съсредоточите върху новата дейност без прекъсване. За най-добри резултати участвайте в съществуваща програма за обучение или наемете треньор.

Можете също така да започнете да четете книги за Вашата област. Книгите са допълнение към по-активните видове обучение, но могат да бъдат важна част от пъзела. Ако смятате, че напредъкът Ви убягва през последните месеци, потърсете нова книга и се уверете, че е добра.

4. Говорете за уменията, които искате да развиете

В идеалния случай ще имате експерти като учители и ментори по време на учебния процес, но дори непрекъснатите непринудени разговори с квалифицирани специалисти могат да помогнат за поддържане на Вашия напредък, когато използвате активни стратегии за обучение.

 Дори разговорите с случайни непознати за Вашата област все още могат да бъдат полезни. Не се страхувайте да обсъждате технически подробности. Ако изучавате китайски, говорете с всички, които срещате, за езикови нюанси. Ако изучавате бойни изкуства, говорете с хора по цял ден за борба и физическа кондиция.

5. Бъдете придирчиви към своите източници на знания

Отговорите от Гугъл са добри за бърз фактически въпрос, намиране на забавление или дори подбуждане на Вашата креативност. И все пак това не е начинът да се постигне последователен, задълбочен напредък. Точно както не сте научили гимназиалната си програма, като търсите в Гугъл произволни факти, така и няма да придобиете солидна база от знания, като следвате този метод в която и да е друга област.

Намерете уважавани книги или уважаван учител, и след това се поучете от тях. Най-добре е да се учите от най-добрите. Определено помага, ако имате учител или ментор, особено ако те са добре информирани в тази област. Още по-добре е да намерите онези, които също се справят отлично с преподаването на ученици, подобни на Вас, и които ще насърчават решаването на проблеми. Можете също да присъствате на конференции и други събития.

Срещата с други хора в същата област и ангажирането в структурирана многодневна програма може само да помогне и да стимулира вашия напредък. Въпреки че едно събитие през уикенда никога не може да доведе до същите резултати като продължителните ежедневни усилия, то може да разшири кръгозора Ви и да помогне да се гарантира, че усилията Ви вървят в правилната посока с активни учебни стратегии.

6. Участвайте в състезания или представления

Всяко състезание или публично представяне, като даване на лекция, ще предизвика Вашето ниво на умения и ще Ви тласне към нови висоти. Също така, ще откриете къде точно стоите спрямо целта си.

 Участието в състезания е задължително за активна техника на обучение. Можете също така да се стремите да получите сертификати. Това не е полезно, ако нивото на уменията Ви е високо. Ако обаче тепърва започвате, много полета имат специални нива за начинаещи. Дори и да не се нуждаете от сертифициране, това може да бъде интересен начин за още веднъж да тествате текущото си ниво, както и да систематизирате знанията си.

7. Доброволно използвайте новите си умения

Дори ако това, което научавате, не допринася пряко за доходите Ви, може да има начин да го направите безплатно – независимо дали чрез пеене на благотворителен концерт или обучение на деца в читалище .

Доброволчеството е активна учебна стратегия, която ще Ви помогне да практикувате занаята си. Едва ли има по-добър начин да се затвърди ученето, отколкото като практикуването му, за да се помогне на другите.

 

8. Използвайте визуализация

Отделете няколко минути, за да си представите, че перфектно изпълнявате новото си умение. Това упражнение може да се практикува в тиха стая, преди сън или непосредствено преди извършване на въпросната дейност.

За някои хора тази техника работи много добре, но за качествени резултати също се изискват значителни усилия. Визуализацията отдавна се използва в спорта и в сценичните изкуства, като например от танцьора Ерик Франклин. Същите техники обаче са намерили своето място в много други области – от бизнеса до родителството. Визуализацията се използва и за преподаване на език.

Този метод действа като умствена тренировка, и помага за утвърждаване на знанието.

9. Дневник за Вашия напредък

 Водете записки за своя напредък всеки ден или когато е необходимо. Бележките могат да опишат вашите дългосрочни цели, да опишат всяко конкретно събитие, да обобщят научените уроци и неща, които да правите по различен начин в бъдеще, или да усъвършенствате важни наблюдения.

Тази техника е изключително индивидуална и изисква много експерименти, но много от най-добрите изпълнители се кълнат в нейните ползи.

 10. Никога не се отказвайте

Може би най-важната стратегия е да продължим напред. Дори ако подходът Ви е грешен, когато продължавате да се опитвате и продължите да работите, в крайна сметка ще направите корекция и ще влезете в правия път с нови умения и опит.

Ако обаче се откажете и напуснете, бъдещият напредък е невъзможен. Теоретикът на образованието – Пол Тъф – стана известен най-вече заради книгата си „Как децата успяват: хъс, любопитство и скритата сила на характера“.

 В книгата той твърди, цитирайки някои убедителни доказателства, че постоянството и желанието са много по-важни от интелигентността. Възрастните също мога да вземат присърце посланието на Тъф и да се съсредоточат върху постоянството, преди да обмислят други активни стратегии за обучение. Без дисциплина, не работи никой метод за постигане на успех. С дисциплина всеки метод работи напълно или поне частично

Заключение

Колкото по-заети ставаме, толкова по-важно е да продължим да се учим. Стратегиите за активно обучение могат да ни помогнат да използваме разумно времето си за обучение и да надградим уменията, които вече имаме.

Съветите по-горе съдържат няколко полезни предложения. Най-важното обаче е да се ангажирате да намирате време за това обучение и никога да не се отказвате. Започнете с някоя от стратегиите днес.

Остави ни коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0