Какво значи да си екстроверт?
януари 2, 2024 2024-01-02 13:19Какво значи да си екстроверт?
Какво значи да си екстроверт?
Стереотипният екстроверт е уверен, общителен и душата на партито. В действителност, екстровертността няма нищо общо с увереността. Както интровертите, така и екстровертите могат да бъдат силно уверени хора – това просто се проявява по различни начини. И едните, и другите имат както силни, така и слаби страни, следователно трябва да се развиват както и в нещата в които са добри, така и в дисциплините, които им куцат, за да достигнат баланс.
Съществуват много екстроверти, които излизат в социални среди, защото знаят, че хората ще искат да бъдат в компанията им. Съществуват и такива, които не желаят да излизат много, защото мислят, че никой не иска да бъде с тях. Това е голям проблем, защото по този начин те не задоволяват нуждата си от контакт и това може да доведе до проблеми с психиката.
В същото време има интроверти, които са много уверени и се чувстват комфортно със себе си. Разбира се, има и такива, които са с ниско самочувствие и избягват да излизат, което увеличава проблема. Така че това дали си интроверт или екстроверт всъщност няма никакво влияние върху това колко си самоуверен. Ако желаете да разберете повече и за интроверт, виж статията ни – Какво значи да си интроверт?
Не забравяйте, че екстровертността не е черта тип всичко или нищо. Тя всъщност представлява спектър и някои хора може да са много екстровертни, докато други са по-малко. Екстровертността е по-често срещана от интровертността и често бива оценена, тъй като екстровертите са склонни да притежават по-добри социални умения.
Същевременно, това не означава, че един личностен тип е „по-добър“ от друг. Всеки тип има свои плюсове и минуси и дори може да откриете, че сте екстровертни в някои ситуации и по-интровертни в други.
Ето някои общи качества, които споделят екстровертните хора:
- Обичат да говорят
Освен да общуват с приятели, членове на семейството и колеги, те обичат да водят разговори и с напълно непознати. Обичат да се срещат с нови хора и да научават за живота им. За разлика от интровертите, които са склонни да мислят много, преди да говорят, екстровертите са склонни да говорят като начин да изследват и организират своите мисли и идеи.
Екстровертите също имат склонност да имат широк кръг приятели. Тъй като са толкова добри в срещите с нови хора, поддържането на разговори и изпитват искрено удоволствие от компанията на другите, вероятно не е изненада, че създаването на приятели при тях идва лесно.
- Вдъхновение от общуването
Докато интровертите имат нужда от време прекарано сами, за да се презаредят и да се балансират, екстровертите се чувстват не само заредени, но и дори вдъхновени след като са прекарани известно време с други хора – и още повече в голяма група хора. Екстровертите намират такива социални взаимодействия за освежаващи и всъщност печелят енергия от такъв обмен.
Когато екстровертите трябва да прекарват много време сами, те често започват да усещат липса на вдъхновение. Ако му бъде даден избор между прекарване на време сам и прекарване на време с други хора, екстровертът почти винаги ще избере да прекара време с група.
- Обсъждане на проблеми
Когато са изправени пред проблем, екстровертите предпочитат да обсъждат ситуацията и различните опции за разрешаване с останалите хора в обкръжението им. Разговорът им помага да проучат проблема по-задълбочено и да разберат коя опция може да работи най-добре. След труден ден на работа или в училище, говоренето за това с приятели или семейство може да им помогне да се чувстват по-малко стресирани. От друга страна, интровертите предпочитат да мислят за проблема и да прекарват времето си сами след изпитателен ден.
- Екстровертите са приятелски настроени и достъпни
Тъй като хората с този тип личност толкова много обичат да общуват с други хора, останалите обикновено ги намират за симпатични и лесно достъпни. На парти, екстровертът вероятно ще бъде от първите, които ще се приближат до нови гости и ще се представят. Поради тази причина,за екстровертите обикновено е сравнително лесно да се запознаят с нови хора и да създадат нови приятели.
- Отвореност
Докато интровертите понякога биват възприемани от останалите като затворени и отдалечени, екстровертите обикновено са много отворени и готови да споделят своите мисли и чувства. Поради това екстровертите обикновено са известни като по-лесни за опознаване хора.
В заключение можем да кажем, че едни от основните плюсове на екстровертите са, че са приказливи, общителни, ориентирани към действие, ентусиазирани, приятелски настроени и достъпни. От друга страна, те понякога се описват като търсещи внимание, лесно разсейващи се и неспособни да прекарват време сами. Екстровертите също са по-склонни да участват в застрашаващи физическото здраве рискови дейности.
Както на интровертите им се налага да положат усилия в уменията си свързани с говоренето пред публика или бързото изразяване на мисли, особено ако професионалната им изява го изисква, така и екстровертите трябва да се тренират в това да са дисциплинирани, дори и без много външни стимули. За някои увереността може да се изявява в това да са разговорливи в социална среда, а за други проява на увереност може да е да са активни в самостоятелната си среда.
Източници:
Being an extrovert probably isn’t what you think — here’s what people often get wrong