Куркума
септември 28, 2023 2024-09-08 7:03Куркума
Куркума
Жълтият цвят на много азиатски ястия, както и на различни смески от подправки, често е в резултат от куркумата. Известна още и като „индийски шафран“, тъй като по произход е от Индия, тя придава същия цвят като шафрана. И двете форми на растението – пресен корен и изсушено и смляно на прах, се използват в кулинарията и са достъпни през цялата година. Освен в цяла Азия, подправката се използва и в Близкия изток.
Какво представлява куркумата?
Известната подправка се добива от корена на растението куркума. То е от семейството на джинджифила и родината му е Югоизточна Азия и Индийския субконтинент. Пресен, коренът е продълговат и възлест. Изсушеният и смлян такъв се превръща в пудра, като цветът му варира от наситено жълто-оранжев до светложълт.
Прилага се като съставка в къритата, както и в сместа от подправки за къри. Често се използва за ароматизиране или оцветяване на горчица, масло и сирена. Подходящ е за вегетариански, вегански, безглутенови и палео режими на хранене. Не бъркайте подправката с явански корен или дървесна куркума. Тя също така не е свързана със зедоарията или златния тюлен, въпреки че понякога са наричани с едно и също име.
В кои региони се отглежда?
Родът Curcuma е класифициран в семейството Zingiberaceae. Той се състои от повече от 80 вида. Повечето от тях са родом от Югоизточна Азия, Южен Китай, Индийския субконтинент, Нова Гвинея и Северна Австралия. Освен в тези региони, някои видове са натурализирани в други топли части на света като тропическа Африка, Централна Америка, Флорида и различни острови в Тихия, Индийския и Атлантическия океан. Повечето видове растат добре в рохкава и песъчлива почва, в сенчести зони.
Какви условия са необходими, за да отглеждаме куркума?
Лесна е за отглеждане в контейнери и се адаптира добре към живот на закрито, въпреки че има полза от времето навън през топлите месеци. Тя расте най-добре при температури от около 20 градуса и не трябва да се излага на по-ниски от 10 градуса.
Пораства от коренище (месест корен), което е ядливата част на растението. Такива често могат да бъдат закупени чрез разсадник или в магазин за хранителни стоки. Опитайте органичен пазар, ако не можете да ги намерите в местния супермаркет. Изберете корен, който е твърд (не спаружен) и с няколко пъпки или „очи“. Нарежете го на 5-7-сантиметрови парчета, като се уверите, че всяко парче включва поне 2-3 пъпки.
Изберете саксия с диаметър най-малко 30 сантиметра. Напълнете я почти до върха с богата на хранителни вещества почва, която ще се дренира добре. Поставете корена хоризонтално на повърхността с очите нагоре. Покрийте с около 5 сантиметра почва. Поставете саксията на топло място (20-25 градуса).
Сега идва най-трудната част – търпението. Ще отнеме от 3 до 8 седмици, за да се появят кълнове. През това време поливайте умерено. Почвата трябва да е влажна, но никога мокра, понеже твърде много влага може да доведе до изгниване на коренището. Когато растението поникне, преместете саксията на слънчево място близо до прозорец. Поддържайте почвата влажна. Растението е относително безгрижно, като достига до височина 90-120 сантиметра. Когато узрее, ще получите прекрасна изложба на тропическа зеленина и може би няколко цветчета.
След 8-10 месеца листата ще започнат да избледняват. Когато куркумата е пожълтяла и изсъхнала, е време за прибиране на реколтата. Просто изкопайте цялото растение, изчеткайте почвата от корените и отрежете стъблото. Запазете парче или две от коренищата за повторно засаждане. Изплакнете остатъка и го оставете да изсъхне. Цялото коренище може да се съхранява в хладилник до три месеца или да се нареже на парчета и да се съхранява във фризера до шест месеца.
Каква е нейната хранителна стойност?
Активната съставка в растението е куркуминът, който действа като противовъзпалително средство. Изследователите проучват потенциалната му роля в превенцията на рак и други заболявания. Куркумата е богата на витамин C, витамин B6 и други антиоксиданти, които намаляват риска от сериозни здравословни проблеми като сърдечни заболявания и диабет. В допълнение, тя е отличен източник на манган, желязо, калий, омега-3 мастни киселини, диетични фибри. Повечето добавки с куркума съветват потребителите да приемат между 400 и 500 милиграма три пъти дневно. Вашият лекар обаче може да предложи различна доза в зависимост от специфичните ви здравни нужди.
За лекуването на кои болести може да бъде полезна куркумата?
Изследванията, фокусирани върху здравните ефекти на куркумина – активната съставка в куркумата, показват, че той има противовъзпалителни свойства и действа като мощен антиоксидант. Тези свойства могат да осигурят ползи за здравето като:
- намалено възпаление – възпаленията са естествена реакция на стрес или инфекция, но когато са неконтролируеми, те могат да доведат до негативни ефекти в цялото ни тяло и да повлияят върху качеството на съня ни. Проучване установява, че куркумата, приемана в медицински дози, подпомага за намаляването на възпаленията;
- по-нисък риск от хронични заболявания – смята се, че куркуминът повишава нивата на антиоксиданти в тялото ни. Те помагат за контролиране на свободните радикали, които се натрупват в отговор на промени в околната среда и фактори като замърсяване и цигарен дим. В голямо количество тези радикали могат да навредят на функцията на вашите протеини, мастни тъкани и клетъчна ДНК. С течение на времето това увреждане е свързано с развитието на болести като Алцхаймер, диабет, рак, високо кръвно налягане и сърдечни заболявания;
- управление на болката – според проучване, противовъзпалителните свойства на куркумата смекчават симптомите, причинени от хронична болка и остеоартрит;
- облекчаване на депресия – въпреки че не е алтернатива на лечението с терапия или медикаменти, клинични изследвания показват обещаващи резултати от ефекта на куркумата върху облекчаването на симптомите на депресия и тревожност. Причините за депресията са сложни, но учените вярват, че здравословни проблеми като възпаления, хипотиреоидизъм и увреждане на свободните радикали могат да допринесат за лошо психично здраве. Куркуминът облекчава голяма част от тези оплаквания. Той също е чудесен източник на омега-3 мастни киселини, които са свързани с доброто когнитивно здраве;
- по-жизнена кожа – куркумата действа и като антимикробно средство. Изследвания показват, че когато се прилага върху кожата, може да помогне за лечение на редица кожни заболявания, включително акне, екзема, псориазис и дори признаци на стареене;
Съществува ли риск от нежелани странични ефекти?
При използването на всеки нов продукт, едно от първите неща, които се питаме, е какви са страничните ефекти. При този продукт те са рядко срещани и не водят до сериозни проблеми. Въпреки това, приемането на големи количества под формата на добавки за дълги периоди от време може да причини стомашно разстройство, диария, замайване или гадене, и в екстремни случаи язви.
За съжаление куркуминът не се усвоява пълноценно от организма. Това се дължи на бързото разграждане и непълното абсорбиране на активните съставки. Поради тази причина драстично намаляват лечебните свойства на продукта. Ако имате проблеми с черния дроб, камъни в жлъчката или запушване на жлъчните пътища, говорете с вашия лекар, преди да приемете продукта. Той не се препоръчва и за бременни жени, защото може да предизвика контракции на матката.
Заключение
Куркумата е мощна билка в борбата с много болести. Съединението, което се намира в нея – куркуминът, се слави с многобройни лечебни ползи. Подправката е неизменна част от кулинарията, а самото растение се отглежда лесно в домашни условия. Въпреки това, с времето е възможно името “куркума” да се асоциира повече с медицината, отколкото с кухнята.