Диети

Хранене по лунен календар – особености

Хранене по лунен календар – особености

Търсите си бюджетна и неангажираща диета? Режим на хранене, който лесно да се комбинира със забързаното ви ежедневие и да дава бързи резултати?

Докато последователите на силно нашумялата Палео диета целят да имитират хранителните навици на пещерняците, за почитателите на астрономията и астрологията най-подходящо би било храненето по лунен календар.

Лунната диета, позната още като диета на върколака, е една малка частица от храненето по лунен календар, базирано не само на науката на модерната медицина, но и на древни вярвания на култури от целия свят.

Какво означава храненето по лунен календар?

Ако си спомняте уроците по география в 5 клас за приливите и отливите, ще се сетите, че основна причина за тези явления е именно луната и нейното гравитационно притегляне, а в час по биология сигурно сте чували, че човешкото тяло е 60% вода.

Тези два научни факта са основата, върху която се гради практиката на съгласуване на хранителните навици с фазите на луната. Смята се, че спътникът на Земята има същото влияние върху човешкия организъм, каквото има върху моретата и океаните.

Именно затова е възприето, че чрез диетата по лунния календар, тялото забързва метаболизма и по-ефективно се отървава от излишната вода и натрупаните токсини. 

Основното правило на лунната диета е просто – 24-часово гладуване с вода и сокове по време на фазите пълнолуние и нова луна. Този лесен режим има потенциала да помогне със свалянето на до 3 килограма в срок от 24 часа, но най-често резултатите варират от 1 кг до 1,5 кг. Голяма част от изгубеното тегло е излишна вода, но ефективно се изгарят и мазнини. Ако диетата на върколака се спазва последователно всеки месец, поддържането на добрата форма би било изключително лесно, а качването на килограми, почти невъзможно. 

За какво обаче е добре да внимаваме през останалите 27 дни от лунния календар?

Фазите на луната са 4, всяка с продължителност от 7 дни:

  • фаза новолуние – от 1 до 7 ден от лунния цикъл. През тези дни гравитационното притегляне е по-силно, течностите в човешкото тяло се разпределят равномерно и активността на метаболитните процеси се забързва. Тази фаза е много подходяща за детокс, а високо калоричните храни да се сведат до минимум;
  • фаза растяща луна – започва на 8 и свършва на 15 ден. През тези 7 дни много по-лесно се напълнява, организмът усвоява витамините и минералите по-лесно, особено магнезий, калций и желязо, а при консумация на алкохол и спиртни напитки, опиянението идва по-бързо. Дни 11-14 са най-подходящи за постене;
  • фаза пълнолуние – от 16 до 22 ден, се характеризира с високи нива на енергия. Тази седмица е наѝ-подходяща за силови тренировки, а ако сте планирали лечебно гладуване – сега е моментът. В този период е препоръчително да се консумират повече течности – сокове, чайове, супи и смутита;
  • Фаза, намаляваща луна – започва на 23 ден. През този период се изпитва отпадналост и липса на енергия, тялото използва целия запас от сили, за да се пречисти. Чаят от копър е перфектното начало на сутрините през този период. Избягвайте тежки храни, храненето след 18:00ч. и наблегнете на пиенето на вода – изплакнете храносмилателните органи. 

Ползи от хранене по лунен календар

Вижте някои от предимствата на този метод за редуциране на теглото и подобряване на здравословното състояние:

  1. Опознаване на тялото и неговите нужди – съгласувайки хранителните навици с лунния календар е много вероятно да се изпита внезапна осъзнатост на организма, неговите естествени цикли и нужди.
  2. Подобрено храносмилане – практиката на периодичното пречистване и опростяване на диетата, ограничавайки я само до течности, успешно подобрява здравето на храносмилането и забързва метаболизма. Приемането на фибри под формата на псилиум хуск разтворен във вода е от голяма полза за перисталтиката и за забързване на процесите на детокс, които са ключови при храненето по календара на фазите на Луната. 
  3. Емоционален баланс – от Древността се вярва, че Луната и нейните фази пряко влияят върху нервната система. Храненето в хармония с тези фази може да помогне с балансирането на емоциите и намаляването на стреса. 
  4. Възстановяване на естествената връзка с природата – за воденето на балансиран и хармоничен живот е важно да не се разтрогва връзката между човешкия и природния свят. Чрез лунната диета се усеща именно това заземяване.
  5. Подобряване на холистичното здраве – този подход към храненето подчертава взаимосвързаността между физическото, психическото и емоционалното здраве, насочвайки човек към по-холистичен подход към благосъстояние. 

Митове и реалност при хранене по лунен календар

Един от най-известните митове за влиянието на синхронизирането на тялото с циклите на луната е ролята му върху менструалния цикъл на жената. Макар и идеята това да е истина да е завладяваща, няма проучване, което солидно да защити тази теза. Този начин на подобряване на благосъстоянието и редуциране на теглото по никакъв начин няма да повлияе на редовността на менструацията. 

От друга страна, ако някога сте си мислили, че пълната луна влияе върху съня ви или ви кара да се чувствате неспокойни, не сте сами. Всъщност, проучване публикувано в журнал Current Biology описва колко дълго е отнело на група хора да заспят по време на фаза пълнолуние. Резултатите показват, че са прекарали с 30% по-малко време в дълбок сън, имали са по-ниски нива на мелатонин и са спали с 20 минути по-малко от обикновено. 

Тук е важно да се спомене, че пълнолунието не трябва да се възприема като стресиращо или натоварващо организма време, а като перфектния момент човек да рефлектира върху циклите на живота в и извън него. Именно това метод чрез следването на календара е страхотен за постигането на хармония.

Какво още трябва да знаете и за какво да внимавате?

Последните години проучванията на тема гладуване са все повече, а резултатите все по-обещаващи. Много диетолози и фитнес експерти подкрепят теорията за периодичното гладуване и ползите от него. Ключът е да не се прекалява. Гладуването за дълги периоди от време крие много опасности. Препоръчително е да се спазва един или два пъти седмично за оптимално здравословно състояние.

Някои странични ефекти за които да внимавате при спазване на хранене по календара, следващ са:

  • преяждане след изтичане на 24-те часа;
  • проблеми с перисталтиката и отделителната система.

Преди започването на диета или хранителен режим е препоръчително да се консултирате с лекар. Храненето по лунен календар не е подходящо за кърмачки и бременни. 

Заключение 

Храненето по лунен календар преплита познания на древни народи с практики на модерната медицина. Заедно с много други ползи, синхронизирането на хранителните навици с фазите на луната успешно хармонизира физическото, психичното и емоционалното здраве. Дали ще се спазва систематично или ще бъде прибавка към друг хранителен режим, тази практика представя модернистичен, холистичен подход към поддържане на добро здравословно състояние. 

Източници

Moon Diet Plan

The Werewolf Diet

ПИТАНИЕ по ЛУННОМУ КАЛЕНДАРЮ