Здраве

Салвия

Garden sage plants, Salvia officinalis growing in summer herb garden

Салвия

В ежедневието ни използваме различни билки за различни цели – мента, розмарин, риган и др. В днешната статия ще разгледаме едно растение, което е от същото семейство като споменатите и което се използва не само за традиционни цели като овкусител, но и като лечител на болести и облекчаване на патологични състояния.

Какво представлява салвията?

Салвията (или градински чай) е покритосеменен храст от семейство Lamiaceae с не само декоративни, но и лечебни свойства. Растението е многогодишно и вечнозелено, стволът му е дървесен, а листата – сиво-кафяви. Цъфти през късната пролет и началото на лятото. Самите цветчета са в лилави и розови. 

Съставено е от различни вещества с различна степен на преобладаване, но основните са етерични масла, туйон, цинеол и някои киселини. Богат е и на:

Хранителните стойностите за една супена лъжица салвия са около 6 калории, около 1 грам въглехидрати и минимални количества протеини и мазнини. Салвията съдържа голямо количество розмаринова киселина, тъй като е от едно семейство с розмарина, което я прави изключително полезна.

Какви са лечебните свойства на салвията?

Тя е известен и предпочитан метод за лечение в алтернативната (народна) медицина, заради множеството си ползи за организма и здравето, някои от които са:

  • помага при деменция – при наличие на симптоми или диагнози на Алцхаймер или друг вид деменция салвията се използва за подобряване на паметта и концентрацията и се отразява и в когнитивните способности на болните. Всички тези ползи повишават удовлетворението и спокойствието у хората, страдащи от такива тежки състояния;
  • облекчава симптоми на менопауза – има доказано действие за регулиране на хормоналния дисбаланс при настъпване на този период от живота при жените, което подобрява и общото им състояние и предотвратява неприятни преживявания като изпотяване, горещи и студени вълни и промяна в настроението;
  • контролиране на нивата на глюкоза в кръвта – може да се използва най-вече от хора в преддиабетни състояния и за предотвратяване на диабет тип 2, заради доказаното си действие да намалява кръвната захар и да подобрява чувствителността към производството на инсулин от панкреаса;
  • подобрява функциите на стомаха и червата – предотвратява спазмите и коликите, намалява риска от диария и гастрит и като подобрява смилателния процес на стомаха;
  • заздравява костите и поддържа кожата красива и здрава;
  • нормализира нивата на холестерола – доказано е, че покачва нивото на добрия холестерол и сваля нивата на лошия;
  • облекчава възпалителни процеси;
  • подобрява имунната система.

Какви други приложения има растението?

Билката има леко лют и пиперлив вкус и намира страхотно приложение в кулинарията. Най-често може да бъде използва като подправка към мазно месо и гарнитурата му, защото намалява мазния вкус и придава свежо  ментово усещане и аромат. Може да се използва и при направата на сосове – запържване с масло и чесън и други варианти. 

Традиционната употреба е за приготвянето на ароматен чай. Добре е да се отбележи, че за да запазим максимално свойствата на салвията, трябва да използваме сушени листа, а не готово пакетче. Освен чай може да се приготви и т.нар. витаминна вода. За целта трябва в чаша или кана с вода да прибавим листа от градински чай и горски плодове. Слагаме в хладилник и след като престои можем да хидратираме тялото си с тази лятна, освежаваща и полезна течност. В някои държави приготвят в домашни условия сол със салвия. В тава се изсипва солта и листа от чая и се пекат във фурна, където се изпускат ароматите. След това цялото нещо се блендира и се използва за подправка.

Освен в кулинарията градинският чай намира приложение и в козметиката. Той се съдържа в мазила и кремове за лице и тяло, заради свойствата си да подобрява еластичността и здравината на кожата.

В кои региони се среща и при какви условия вирее?

В исторически план сведения за наличието на градински чай има от Древна Гърция и Древен Рим, които са се възползвали от средиземноморските условия, за да го отглеждат. В днешно време районите около Средиземно море продължават да са предпочитани за развъждане на салвия. В промишлени количества с цел търговия се отглежда в Южна Италия, в региона Прованс във Франция и на Далматинското крайбрежие в Хърватска. Може да се намери още в Южна Европа и Северна Америка. Най-често расте в домашни условия, а в Южна България се среща и като диворастящо. 

Градинският чай не е претенциозен и може да вирее във всякакви условия, при положение че има постоянен излаз към слънцето и почва с ниско съдържание на хумус.

Вкусна рецепта за паста с пилешко месо и салвия

За финал на статията ще споделим с вас една лесна и здравословна рецепта за паста с пилешко и салвия, която се приготвя изключително бързо и е подходяща и за хора с по-малко свободно време.

Необходимите продукти са:

  • 400 гр. паста (спагети или талиатели);
  • 300 гр. пилешко филе;
  • 200 мл. течна сметана light;
  • light моцарела (за поръсване);
  • 4 скилидки чесън;
  • няколко листа градински чай;
  • кокосово масло;
  • сол и пипер за вкус.

Пастата се вари в тенджера с подсолена вода за около 4-5 минути. През това време се обелва чесъна, нарязва се и се запържва в кокосовото масло в тиган. Добавят се и листата от салвия, за да внесат аромат. Пилешкото се счуква с чук, нарязва се на шайби и се добавя. Когато е готово, цялата смес се прибавя в дълбок тиган, където се слага и сварената паста и се излива сметаната. Овкусява се със сол и пипер и се премахва от котлона, когато сметаната е почти напълно извряла. Сервира се веднага, докато е горещо. 

Заключение

Салвията е растение с много различни употреби. Използва се в кулинарията за придаване на пиперлив и свеж вкус, а също така и за приготвяне на чай. Намира приложение и в козметичната индустрия, но най-вече в лечебната. Градинският чай е натурален лечител на стомашни дискомфорти, проблеми с паметта и концентрацията, кръвната захар, теглото и много други. Макар да е напълно безопасен за употреба, ако имаме някакви алергии, трябва да се консултираме с лекар преди да започнем да го консумираме.

Източници

12 Health Benefits and Uses of Sage

Sage Medicinal Properties 

Health Benefits of Sage

Остави ни коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0