Антиоксиданти
юли 27, 2023 2024-08-18 0:12Антиоксиданти
Антиоксиданти
Доста често чуваме и виждаме информация – за важността на антиоксидантите. Някои се произвеждат естествено по време на нормалните процеси в тялото, докато други идват от храната, която ядем. Важно е да получаваме тези микроелементи от нашата диета, тъй като телата ни не могат да ги произвеждат сами. Но какво представляват те, как действат, как да избегнем болести, набавяйки си нужните вещества – на тези въпроси ще получите отговор в точно тази статия.
Какво представляват антиоксидантите?
Това са молекули, борещи се със свободните радикали в нашето тяло. Свободните радикали са съединения, които при повишено количество, могат да ни навредят. Те причиняват заболявания като:
- сърдечни заболявания;
- рак;
- диабет;
Тялото ни вече притежава антиоксидантна защита, тъй като те са от съществено значение за оцеляването на всички живи същества. Въпреки това е добре да си набавяме и допълнително от тях. Как става това, защо са толкова важни и как действат антиоксидантите, ще разберете в следващите абзаци.
Какви са техните функции?
Антиоксидантите са важни защитници в рамките на клетките, защото предпазват молекули, като ДНК, от вредното въздействие на свободните радикали. Така ни предпазват от различните заболявания и пазят цялостното ни здраве. Те действат по няколко начина:
- Свързване с окислители: по този начин те им пречат да повреждат други уязвими молекули.
- Защита на уязвимите молекули: свързвайки се с ключови молекули (напр. ДНК), те действат действат като „буфери“, предотвратявайки окислителите да достигнат до тях.
- Възстановяване: “ремонтират” повредите, причинени от свободните радикали, като предоставят допълнителен електрон или водороден атом на молекулите, загубили ги.
- Контрол на щетите: насърчават клетъчна смърт (апоптоза) на сериозно повредените клетки, които могат да станат ракови, като по този начин защитават целия организъм.
Взаимодействие между свободни радикали и антиоксиданти
На първо място е добре да знаем, че свободните радикали са междинни продукти на метаболизма ни, които се образуват във всички клетки. Тези съединения съдържат несвързани електрони и се стремят да ги отнемат от друг атом или молекула. Те са много активни и агресивни химически молекули с кислород, като хипероксид, хидроксил и други. Ако нивата на тези вещества в организма не се държат под контрол, има огромен риск да се сблъскаме със заболявания и увреждания. Освен да си набавяме антиоксиданти, за да унищожим свободните радикали, ние трябва да се пазим и от неща, които насърчават тяхното образуване, като:
- тютюнопушене;
- твърде малко сън;
- токсини и замърсители от околната среда: бензен, тежки метали;
- консумация на стимуланти: никотин, алкохол или наркотици;
- ултравиолетови лъчи: слънчева светлина, солариум;
А как взаимодействат антиоксидантите с тези вредители? Смята се, че вещества като каротеноидите имат противораково, антиоксидантно и противовъзпалително действие. Те стимулират имунната система и също спират предварително увредените клетки да станат ракови и така намаляват риска от развитието му. Повечето видове антиоксиданти си взаимодействат с други такива, образувайки мрежа и по този начин разрушават окислителните клетки.
Видове и как да ги набавим?
Има много начини, с които да си набавим антиоксиданти – добавки, храни и др., но първо трябва да знаем – кои са видовете, които можем да си набавим?
Примери са:
Всеки антиоксидант изпълнява различна функция и не може да се замени с друг. Ето защо е важно да имаме и разнообразна диета. Препоръчително е консумирането на повече от следните храни, за да си набавите възможно най-много от:
- Витамин А: млечни продукти, яйца;
- Витамин С: плодове и зеленчуци, главно цитруси, горски плодове, чушки;
- Витамин Е: ядки, зелени листни зеленчуци;
- Бета-каротин: моркови, грах, спанак и манго;
- Селен: пълнозърнести храни, ядки, яйца, сирене и бобови растения
- Други храни, с полезен ефект: патладжан, червено грозде, тъмен шоколад, нар, годжи бери, домат, диня, папая, боровинки;
При спазване на една пълноценна диета, включвайки всички тези храни и при приемане на добавки, пълни с тези витамини, е гарантирано, че ще подсилите антиоксидантната си защита срещу свободните радикали. Разбира се, има значение как ги готвим и приемаме, тъй като понякога тези храни могат да загубят своя полезен ефект. Например, карфиолът, грахът и тиквичките губят голяма част от своите антиоксиданти, по време на готвене. Яжте разнообразни храни, както варени, така и сурови.
Не е нужно да купувате най-скъпите добавки и най-чистите храни, за да си набавите нужните вещества. Представям ви рецептата за лесна антиоксидантна напитка, която може да направите с продукти, които имате в кухнята си. Ще ви трябват:
- вода – 1,2 литра
- джинджифил – 1 ч.л. (на прах или пресен)
- куркума – 1 ч.л.
- канела – ½ ч.л.
- черен пипер – 1/3 ч.л.
- мед
А ето как да я приготвим (в рамките на 10 минути):
- Във врящата вода добавете джинджифила, куркумата и канелата.
- Варете около 5 минути.
- Добавете черния пипер.
- Варете още 5 минути.
- Разпределете и добавете по 1 ч.л. мед във всяка чаша.
- Насладете се на приятна напитка, която ще ви помогне да се защитите и отървете от болести и увреждания!
Заключение
Свободните радикали причиняват увреждания, които допринасят за развитието на различни хронични здравословни проблеми като сърдечни заболявания, възпаление, катаракта и рак.
Антиоксидантите играят жизненоважна роля в предотвратяването на увреждане на тъканите, причинено от свободните радикали. Те правят това, като спират образуването на радикали, неутрализират тяхното действие или подпомагат разграждането им.
Освен собствените защитни системи на тялото, консумацията на антиоксиданти от хранителни източници и растения се счита за добра алтернатива. Увеличаването на приема на храни с функционални свойства, включително тези с високо съдържание на полезни вещества е много важно нещо. Вземете мерки сега, за да живеете дълъг и пълноценен живот!
Източници
Antioxidants explained in simple terms
Антиоксиданти – функции и значение за организма
Свободни радикали – какво представляват
Free radicals, antioxidants and functional foods: impact on human health