Хранителни Разстройства
август 10, 2021 2024-08-17 0:57Хранителни Разстройства
Хранителни Разстройства
Какво са хранителните разстройства?
Това са поведенчески състояния, характеризиращи се с тежки и продължителни смущения в храненето и свързаните с тях тревожни мисли и емоции. Те могат да бъдат много сериозни състояния, засягащи физическата, психологическата и социалната функция на човека. Видовете хранителни разстройства включват анорексия, булимия, разстройство на преяждането, пика и много други.
Взети заедно, те засягат до 5% от населението, най- често се развиват в юношеска и млада възраст. Няколко, особено анорексията и булимията, са по-чести при жените, но всички те могат да се появят на всяка възраст и да засегнат всеки пол.
Тези заболявания често са свързани с грижи за храната, теглото, формата на тялото или с безпокойство относно храненето или последствията от консумацията на определени храни. Това поведение може да се разглежда по начини, които изглеждат подобни на пристрастяване.
Те често се срещат съвместно с други психични разстройства, най-често смяна на настроението и тревожност, обсесивно-компулсивно разстройство и проблеми със злоупотребата с алкохол и наркотици. Данните показват, че гените и наследствеността играят роля в това защо някои хора са изложени на по-висок риск от хранително разстройство, но също така това не значи, че и другите хора не могат да бъдат засегнати от такъв вид състояния.
Какво причинява хранително разстройство?
Повечето такива заболявания включват прекалено фокусиране върху теглото, формата на тялото и храната, което води до опасно хранително поведение. Това може значително да повлияе на способността на тялото ви да получи подходящи хранителни вещества.
Хранителните разстройства могат да увредят сърцето, храносмилателната система, костите, зъбите и дори устата и да доведат до други заболявания.
Симптоми:
- Пропускане на хранене или извинение за това, че не ядете
- Приемане на прекалено ограничаваща диета
- Прекомерен фокус върху здравословното хранене
- Правите си собствени ястия, вместо да ядете това, което яде семейството
- Постоянно притеснение или оплакване, че сте дебели, и говорене за отслабване
- Честа проверка в огледалото за недостатъци
- Многократно ядене на големи количества сладкиши или храни с високо съдържание на мазнини
- Използване на хранителни добавки, или билкови продукти за отслабване
- Мазоли по кокалчетата на пръстите от предизвикване на повръщане
- Проблеми със загуба на зъбен емайл, които могат да бъдат признак на многократно повръщане
- Напускане по време на хранене за ползване на тоалетната
- Яденето на много повече храна по време на хранене, отколкото се счита за нормално
- Изразяване на депресия, отвращение, срам или вина за хранителните навици
- Хранене тайно
Самите симптоми варират в зависимост от вида на самото разстройство. Нервната анорексия, булимията и разстройството на преяждане са най-често срещаните хранителни заболявания.
Как да предотвратим хранително разстройство?
Ето няколко съвета за предотвратяване на такъв вид състояния:
1. Освободете се от идеята, че определена диета, тегло или размер на тялото автоматично ще доведат до щастие и удовлетворение.
2. Научете всичко, което можете за анорексията, булимията и други видове хранителни разстройства. Истинската информираност ще ви помогне да избегнете погрешни нагласи относно това как изглежда тялото ви. Това също ще ви помогне да научите дадените симптоми, за да можете да забележите проблема рано и да започнете лечение.
3. Направете избора да оспорите фалшивите идеи, че стройността и загубата на тегло са страхотни, а телесните мазнини и наддаването на тегло са ужасни или показват мързел, безполезност или неморалност. Може да е полезно да се насочите към терапия или консултиране, за да разгледате корена на тези мисли и защо ги имате.
4. Избягвайте сравняването на храни като „добри/безопасни“ срещу „лоши/опасни“. Не забравяйте, че всички ние трябва да ядем балансирано.
5. Спрете да съдите другите и себе си въз основа на телесното тегло или форма. Изключете гласовете в главата си, които ви казват, че теглото на човек показва неговия характер, или стойност като личност. Отново, това е друга област, в която терапията може да има положителен резултат.
6. Станете по-критичен зрител на медиите и техните послания за самочувствието и имиджа на тялото. Въпреки че през последните години бяха постигнати големи успехи за по-приобщаващо представяне на различни типове тяло във филми, телевизия, реклами и други медии, все още се гледа слабостта. Не приемайте, че изображенията, които виждате, са идеалите, които трябва да се опитате да постигнете.
7. Оценявайте себе си въз основа на вашите цели, постижения, таланти и характер. Опитайте се да се приемете, такъв какъвто сте.
8. И накрая, ако смятате, че някой има хранително разстройство, изразете притесненията си по откровен, грижовен начин. Внимателно, но твърдо насърчавайте лицето да потърси професионална помощ. Ако имате проблем с храненето, не позволявайте повече това да контролира живота ви. Обадете се в рехабилитационен център за хранителни разстройства и разберете как програмата за лечение в жилищни условия може да ви помогне да възстановите нормалните си хранителни навици.
Булимия нервоза
Какво е булимия?
Булимията е сериозно състояние, което може да бъде животозастрашаващо.
Обикновено се характеризира с преяждане, последвано от прочистване. Прочистването може да възникне чрез принудително повръщане, прекомерно физическо натоварване или чрез приемане на медикаменти.
Хората с булимия често имат нереалистичен образ на тялото. Те са обсебени от теглото си и са силно самокритични. Много хора с булимия са с нормално тегло или дори с наднормено тегло. Това може да затрудни наблюдението и диагностицирането на булимия.
Изследванията показват, че приблизително 1,5 % от жените и 0,5 % от мъжете ще развият булимия в даден момент от живота си. Най-често се среща при жените и особено често в тийнейджърските и ранните зрели години.
До 20 % от жените в млада възраст съобщават за симптоми на булимия. Известните личности също са изложени на по-голям риск от хранителни разстройства, както и спортистите, чието тяло и тегло се следят внимателно. Танцьорите, моделите и актьорите също могат да бъдат застрашени от развиване на такива заболявания.
Какви са симптомите на булимия нервоза?
Най-честите симптоми включват:
- Страх от наддаване на тегло
- Загриженост за теглото и тялото
- Силно негативна представа за себе си
- Склонност към преяждане
- Силно повръщане
- Прекомерна употреба на лекарства за отслабване
- Използване на добавки за коригиране на теглото
- Прекомерни упражнения
- Оцветени зъби (от стомашна киселина)
- Отиване до тоалетната веднага след хранене
- Въздържане от хранене пред другите
- Оттегляне от нормални социални дейности
Усложненията от булимия могат да включват:
- Бъбречна недостатъчност
- Проблеми със сърцето
- Заболяване на венците
- Храносмилателни проблеми или запек
- Дехидратация
- Недостиг на хранителни вещества
- Електролитен или химичен дисбаланс
Жените могат да изпитат дори и липса на менструация. Също така, тревожност, депресия и злоупотреба с наркотици или алкохол могат да бъдат често срещани при хора с булимия.
Какво причинява булимия нервоза?
За булимията няма известна причина защо и от какво се появява. Има обаче няколко фактора, които могат да повлияят за нейното развитие.
Хората със психични заболявания или изкривена представа за реалността са изложени на по-висок риск от развиването на тази болест. Същото важи и за хората със силна нужда да отговарят на социалните очаквания и норми. Тези, които са повлияни от медиите, също могат да бъдат изложени на опасност. Други фактори включват:
- Проблеми с гнева
- Депресия
- Перфекционизъм
- Импулсивност
- Минало травматично събитие
Някои изследвания показват, че булимията е наследствена или може да бъде причинена от дефицит на серотонин в мозъка.
Как се диагностицира булимия нервоза?
Всички лекари ще използват различни тестове за диагностициране на булимия. Първо, те ще направят физически преглед. Също така могат да поръчат изследвания на кръв или урина. Психологическата оценка също ще ви помогне да определите връзката си с храната и образа на тялото.
Всеки лекар ще използва и критерии от Ръководството за диагностика и статистика на психичните разстройства (DSM-5).
DSM-5 е диагностичен инструмент, който използва стандартен език и критерии за диагностициране на психични разстройства. Критериите, използвани за диагностициране на булимия, включват:
- Повтарящо се преяждане
- Редовно прочистване чрез повръщане
- Упорито прочистващо поведение, като прекомерни упражнения, злоупотреба с лекарства и гладуване
- Извличане на собствената стойност от теглото и формата на тялото
Може да се нуждаете от допълнителни тестове, ако сте страдали от булимия за дълъг период от време. Тези тестове могат да проверят за усложнения, които могат да включват проблеми със сърцето или други органи.
Лечение на булимия нервоза
Лечението се фокусира не само върху хранителните навици, но и върху психичното здраве. Това изисква развитие на здравословен възглед за себе си и здравословна връзка с храната. Възможностите за лечение включват:
- Антидепресанти, като флуоксетин (Prozac), който е единственият антидепресант, одобрен от Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) за лечение на булимия
- Психотерапията, наричана още разговорна терапия, може да включва когнитивна поведенческа терапия, семейна терапия и междуличностна психотерапия
- Диетоложка подкрепа и обучение по хранене, което означава да научите за здравословни хранителни навици, и евентуално програма за контролирана загуба на тегло
- Лечение на усложнения, което може да включва хоспитализация при тежки случаи на булимия
Успешното лечение обикновено включва антидепресант, психотерапия и съвместен подход между вашия лекар, психолог, семейство и приятели.
Каква е перспективата за булимия нервоза?
Булимията може да бъде животозастрашаваща, ако не се лекува или ако лечението е неуспешно. Тя е както физическо, така и психологическо състояние и контролът над нея може да бъде предизвикателство през целия живот.
Тя обаче може да бъде преодоляна с успешно лечение.
Ефективното възстановяване се фокусира върху храната, самочувствието, решаването на проблеми, уменията за справяне и психичното здраве. Това помага на пациентите да поддържат здравословно поведение в дългосрочен план.
Анорексия нервоза
Какво представлява анорексия нервоза?
Много хора се притесняват от наддаване на тегло. Но при някои хора притеснението става обсесивно, което води до състояние, наречено анорексия. Анорексията е хранително разстройство, което може да доведе до тежка загуба на тегло.
Хората с анорексия нервоза ядат изключително нискокалорична храна и изпитват прекомерен страх от наддаване на тегло. Те често се чувстват по-добре за себе си, когато отслабнат. Хората с това заболяване, също могат да тренират прекомерно. Анорексията се диагностицира най-често при юноши, но се среща и при по-възрастни и по-млади жени и мъже.
Разпознаване на симптомите на анорексия нервоза
Хората с това заболяване губят килограми и поддържат изключително ниското си тегло по различни начини. Докато някои ограничават приема на калории, други тренират прекомерно. Някои използват метод на прочистване, подобен на този, използван от хората с булимия. Други използват слабителни, повръщане или медикаменти, за да се отърват от калориите.
Ако имате анорексия, вашите симптоми могат да включват:
- Трудно поддържане на нормално тегло
- Умора
- Безсъние
- Изтъняване или падане на косата
- Запек
- Суха кожа
- Ниско кръвно налягане
Може също да забележите поведение като:
- Прекомерни тренировки
- Бутане на храна около чинията, вместо да я ядете, или нарязване на храна на малки парченца
- Раздразнителност
- Оттегляне от социални дейности
- Депресивно настроение
- Отричане на глада
- Използване на хапчета за отслабване
Какво причинява анорексия нервоза?
Точната причина за анорексията не е известна. Хората, които развиват заболяването, могат да имат отрицателен образ на тялото. Те могат да се фокусират върху това да бъдат „съвършени“. Смята се, че други фактори като биология, околна среда и психология играят роля.
Биология
Генетиката и хормоните могат да имат ефект върху развитието на това разстройство. Някои данни показват връзка между анорексия и серотонин, химикал, произвеждан в мозъка.
Околен свят
Натискът от страна на обществото може да изглежда слаб, но също така може да допринесе за развитието на всякакви заболявания. Нереалистичните изображения на тялото от медии като списания и телевизия могат да повлияят значително на младите хора и да предизвикат желанието да бъдат слаби.
Психология
Някой с обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР) може да е по-предразположен към поддържане на строга диета и режим на упражнения, които хората с анорексия често спазват. Това е така, защото хората с ОКР са склонни към мании и перфекционализъм.
Как се диагностицира анорексия нервоза?
Вашият лекар ще извърши физически преглед, за да провери кръвното ви налягане и сърдечната честота. Също така ще направи и психологически преглед или ще ви насочи към специалист по психично здраве, който ще попита за вашите хранителни навици и чувства.
Психологът ще търси критерии, които показват:
- Ограничаване на приема на храна
- Страх от наддаване на тегло
- Проблеми с образа на тялото
Лекарят може също да поръча определени лабораторни тестове. Може да се наложат кръвни изследвания, за да се проверят нивата на електролитите ви и чернодробната и бъбречната функция.
Също така може също да направят други лабораторни тестове, за да изключат други възможни причини за отслабване.
Какво лечение се предлага за анорексия нервоза?
Едно от най-големите препятствия при лечението на това заболяване е осъзнаването, че имате нужда от помощ. Много хора не вярват, че имат проблем. Това може да затрудни лечението.
Основната цел е да възстановите тялото си до нормално тегло и да установите нормални хранителни навици. Диетолог ще ви помогне да научите как да се храните правилно. Може също да се препоръча семейството ви да участва в терапията с вас. За много хора анорексията е предизвикателство за цял живот.
Терапия
Вие и вашето семейство трябва да работите усилено, за да преодолеете заболяването. Индивидуалните, семейните и груповите терапии често са неразделна част от лечението.
Индивидуална терапия
Форма на терапия, наречена когнитивно-поведенческа терапия, често се използва за лечение на анорексия.
Семейна терапия
Семейната терапия включва членовете на семейството да ви следят за здравословното ви хранене и начин на живот. Терапията също помага за разрешаване на конфликти в семейната среда.
Групова терапия
Груповата терапия позволява на хората с анорексия да разговарят с други, които имат същото разстройство. Но понякога това може да доведе до конфликти. За да избегнете това, важно е да посещавате групова терапия, водена от квалифициран медицински специалист.
Лекарства
Въпреки че няма лекарства, за които е доказано, че лекуват заболяването, могат да се предписват антидепресанти за справяне с тревожността и депресията, често срещани анорексия. Това може да ви накара да се почувствате по-добре. Но антидепресантите не намаляват желанието за отслабне.
Хоспитализация
В зависимост от тежестта на загубата на тегло, вашият лекар може да поиска да ви задържи в болницата за няколко дни, за да лекува ефектите от вашата анорексия. Може да ви бъде поставена епруветка за хранене и интравенозни течности, ако теглото ви е твърде ниско или ако сте дехидратирани. Ако продължавате да отказвате да ядете или проявявате психиатрични проблеми, вашият лекар може да ви приеме в болницата за интензивно лечение.
Може ли да се предотвратим анорексия нервоза?
Няма доказан метод за предотвратяване. Но търсенето на симптоми може да помогне за бърза диагностика, лечение и възстановяване. Ако откриете, че вие или ваш близък човек сте обсебени от теглото, прекомерно спортувате или сте недоволни от външния си вид, може да потърсите професионална помощ.
Хиперфагия (преяждане)
Както при булимията, хората с това заболяване консумират големи количества храна за кратък период от време, изпитват чувство на загуба на контрол върху храненето си и са обезпокоени от преяждането. За разлика от хората с булимия обаче, те не карат тялото си да се отърве от храната чрез предизвикване на повръщане, гладуване, упражнения или злоупотреба с лекарства. Преяждането е хронично и може да доведе до сериозни здравословни усложнения, включително затлъстяване, диабет, хипертония и сърдечно-съдови заболявания.
Диагнозата на изисква често наблюдение от лекар (поне веднъж седмично в продължение на три месеца), свързано с чувство за липса на контрол и с три или повече от следните характеристики:
- Хранене по-бързо от нормалното
- Хранене до прекалено засищане
- Ядене на големи количества храна, когато не чувствате глад
- Хранене самостоятелно, защото се чувствате засрамени от това колко ядете
- Отвратеност от самия себе си
Пика
Пика е хранително разстройство, при което човек многократно яде неща, които не са храна и нямат никаква хранителна стойност. Ако това поведение продължава повече от един месец самата ситуация е достатъчно тежка, за да изисква клинично внимание.
Типичните поглъщани вещества варират в зависимост от възрастта и наличността и могат да включват хартия, боя, сапун, плат, коса, конец, тебешир, метал, камъчета, въглища и много други. Хората с пика обикновено нямат отвращение към храната като цяло.
Поведението е неподходящо за развитието на индивида обаче.
Пика може да се появи за първи път в детска, юношеска или зряла възраст, въпреки че детската възраст е най- често срещана.
Самото заболяване не се диагностицира при деца под 2 годишна възраст. Поставянето на малки предмети в устата им е нормална част от развитието на децата от тази възраст. Пика често се среща заедно с отклонение от аутистичния спектър и интелектуални затруднения, но може да се появи и при деца, които нямат такива психични проблеми.
Лице с диагноза пика е изложено на риск от потенциални чревни запушвания или токсични ефекти на консумираните вещества.
Лечението включва тестване за хранителни дефицити и отстраняване, ако е необходимо.
Нарушение на руминацията
Нарушение на руминацията е заболяване, при което човек – обикновено бебе или малко дете – връща обратно и дъвче частично усвоена храна, която вече е погълната. В повечето случаи повторно сдъвканата храна се поглъща отново; но от време на време човека може да изплюе самата храна.
За да бъде диагностициран човек с това разстройство трябва:
- Проблемът да е продължил поне месец
- Връщането на храна се получава по време на хранене или веднага след това
- Разстройството на руминацията да се случва най-често при бебета и много малки деца (между 3-12 месеца) и при деца с когнитивни увреждания.
Какво да направим ако имаме хранително разстройство
Ако смятате, че някой, когото познавате, може да има хранително разстройство, говорете с него за това. Тези разговори могат да бъдат трудни, защото този вид състояния могат да предизвикат негативни емоции или да накарат някой да се чувства несигурен относно хранителните си навици. Но изслушването на притесненията или показването, че ви е грижа, може да помогне на някой да потърси помощ или лечение.
Как се лекува хранително разстройство?
Лечението зависи много от самото заболяване, неговата причина и цялостното ви здраве. Вашият лекар може да оцени хранителните ви навици и да ви насочи към специалист по психично здраве или да ви хоспитализира, ако вашето разстройство е станало животозастрашаващо.
В някои случаи психотерапията, като когнитивно- поведенческа терапия (CBT) или семейна терапия, може да помогне за справяне със социалните или емоционалните проблеми.
Няма лекарства, които да лекуват напълно тези заболявания. Но някои медикаменти могат да помогнат за контролиране на симптомите, които могат да причинят или влошат вашето състояние.
Намаляването на стреса чрез йога, медитация или други техники за релаксация също може да ви помогне да контролирате и да подобрите здравословните си навици.