Шамфъстък
септември 22, 2023 2024-08-21 22:21Шамфъстък
Шамфъстък
Шамфъстък. Една интересна ядка, превърнала се във фаворит на много. Като започнем от вкус за сладолед до основна съставка в десерти като халва, баклава и т.н. Но вкусът въобще не е единственото, с което може да се похвали. В тази статия ще научим повече за употребата му в кулинарията и за ползите от приема му.
Какво представлява шамфъстъкът?
Шамфъстъкът е храстовидно дърво, чието семе се превръща в световно известна и обичана ядка, която се оказва основна съставка в много десерти и ястия, заради своя деликатен и приятен вкус, който придава изтънченост и лека сладникавост.
При какви условия се отглежда растението?
Преди, дървото е било характерно единствено за планинските региони на западна Азия, но вече се отглежда и на запад – към Средиземноморието. Култивира се също в Австралия и в някои американски щати, като Калифорния.
То е растение, издържащо на високи температури и плодът узрява най-добре именно в такива условия – дълго и горещо лято, в сухи почви (с пясъчна структура).
Плодове дават само женските екземпляри, което е около 50 килограма годишно. А как разбираме, че ядките са узрели и готови за консумация? Когато черупката на шамфъстъкът се е разчупила и зеленикавата ядка започва да се подава навън.
За какво се използва ядката шамфъстък?
В кулинарията може да се види под всякаква форма, според зависи международната кухня, в която се използва. Ето и няколко примера:
- Десерти
- Сладолед и джелато – един от световно известните вкусове е именно този с шамфъстък, характерен най-вече за италианската кухня.
- Баклава и халва – където шамфъстъкът е нарязан съвсем на ситно и бива поръсен или добавен отвътре в десерта (характерно за турската кухня).
- Печива – слага се в някои видове сладки и дори солени хлябове, за да придаде по-твърда консистенция и фин ядков вкус.
Използва се още за поръсване върху различни видове торти, кексове, мъфини, бисквити и други пекарски изделия.
- Салати – в тях могат да се поръсят или директно отгоре, или са се използват в приготвянето на дресинг, с олио и подправки, който да бъде пасиран и да се превърне в перфектния кремообразен завършек на вашата салата.
- Другия ястия – италианците обичат да поръсват пастата си с шамфъстък или да го използват в приготвянето на соса (като блендират различни съставки заедно с него). В Иран пък, ядката е силно обичана в ястия с ориз или пиле.
- Сосове – както споменахме и по-горе – може да се използва за приготвянето на различни дресинги, сосове за паста, хумуси и т.н.
- Директен прием.
Какви са нейните хранителни ползи?
Ето така изглежда хранителната ѝ стойност за 100 г:
Калории – 562;
Протеин – 20 гр;
Въглехидрат – 28 гр;
Фибри – 10 гр;
Захари – 8 гр;
Мазнини – 45 гр.
Имайте предвид, че препоръчителната дневна доза е на половината, а именно 50 грама.
Ето и някои от ползите:
- Богат на витамин В6 – който отговаря за регулирането на кръвната захар, за подобряването на мозъчната функция, участва във формирането на червените кръвни клетки и още много други.
- Богат на минерали – калий (поддържа добрата сърдечна функция, помага заздравяването на мускулите), калций и фосфор (имащи ключова роля в укрепването на костите и зъбите), магнезий, мед, тиамин и други.
- Добър източник на антиоксиданти – шамфъстъкът е ядката с най-голяма наситеност на антиоксиданти, като пример за такива са лутеинът и зеаксантинът, които отговарят за здравето на нашите очи (отговарят за яснотата на зрението ни и за филтрирането на синята светлина).
- Богат на фибри и протеини – карат ни да се чувстваме по-сити. Също се отразява и добре на чревната ни флора, намалявайки шанса от проблеми с храносмилането.
- Намалява нивата на високото кръвно налягане и холестерола – според изследвания 67% от хората, които са приемали ядката в менюто си, са показали по-добри резултати след само няколко месеца.
Това са само част от ползите, които шамфъстъкът предоставя, значи можете да си представите каква “супер сила” крие в себе си и как майката природа е способна да събере толкова много в толкова малко.
Заключение
Шамфъстъкът е впечатляваща сама по себе си ядка, завоювала достойно мястото си в много традиционни кухни, заради своя фин и елегантен сладникав вкус. Запознахме се и с ползите от нея, които със сигурност не можем да кажем, че са малко, имайки предвид количеството, което е нужно да приемем, за да си ги набавим.
А нашият призив към вас за пореден път е – давайте на тялото си това, което заслужава и от което има нужда, а именно добра храна, в името на доброто здраве.