Хормонален дисбаланс
юли 31, 2023 2024-09-10 11:11Хормонален дисбаланс
Хормонален дисбаланс
Хормоните са секреторни молекули, които координират различни функции в нашето тяло, като пренасят жизненоважна информация до клетките чрез кръвта. Те се произвеждат в жлезите с вътрешна секреция и пътуват непрекъснато из кръвта, за да определят работата на тъканите и органите в организма. Всеки един от тях има своя специфична роля и може да повлияе само на клетки, които носят конкретния за него рецептор. Те отговарят за правилното функциониране и балансиране на почти всяка основна система. Те контролират растежа и развитието, влияят на настроението и регулацията на нивата на стрес и играят ключова роля за разграждането на храната. Чудесно е ако хормоните ви са добре балансирани, но за съжаление балансът в човешкия организъм е много крехък и може лесно да бъде нарушен.
Какво представлява хормоналният дисбаланс?
Хормонален дисбаланс настъпва, когато нивото на един или повече от хормоните в кръвта е твърде голямо или твърде малко. Поради ключовата им роля в организма, дори най-малките промени в количеството на тези молекули могат да имат сериозни последици за цялото тяло. Често възникналият дисбаланс се оказва временен и се проявява в определен период от нашия живот, но има случаи, в които той е хроничен и дългосрочен. Важно е да се спомене, че не за всяко нарушение при производството на хормони в организма е нужно лечение и може да повлияе съществено на здравето, но определено може да се отрази негативно на качеството на живот и нашето настроение.
Какви са причините за хормонален дисбаланс?
През целия ни живот, включително и през целия ден, хормоналните нива се покачват и спадат по естествен път. Някои периоди водят до по-драматични промени и колебания като например пубертет, бременност или менопауза. Въпреки това има и други причини, поради които нивата могат да бъдат нарушени в неочаквани моменти. Някои от най-честите причини за настъпването на дисбаланс са:
- стрес;
- хормонална терапия;
- определени видове лекарства;
- прием на стероиди;
- хранителни разстройства;
- наднормено тегло;
- наранявания или травми;
- методи за лечения на рак като химиотерапията;
- тумори, независимо дали доброкачествени или не;
- тумори на хипофизата;
Докато хормоналният дисбаланс може първоначално да причини някои от изброените по-долу състояния, наличието им може също да доведе до допълнителни промени в хормоналните нива:
- диабет тип 1 и тип 2;
- недостатъчна функция на щитовидната жлеза;
- свръхактивна щитовидна жлеза;
- Синдром на Кушинг или високи нива на кортизол;
- вродена надбъбречна хиперплазия, която причинява ниски нива на кортизол и алдостерон;
- Болест на Адисон;
Какви са негативните последици?
Десетки медицински състояния са причинени от хормонални проблеми. Както вече споменахме, за повечето хормони дори най-малките промени могат да създадат проблеми със здравето. Въпреки че в повечето случаи е нужно лечение, някои нарушения могат да изчезнат сами. Ето кои са най-често срещаните негативни последици от хормоналния дисбаланс:
- акне – докато много фактори допринасят за развитието на акне, хормоналните колебания, особено по време на пубертета, са основен виновник. Мастните жлези, включително тези в кожата на лицето, се стимулират, когато хормоните се активират по време на пубертета, при бременност, менопауза, неправилен начин на хранене и други.
- диабет – това е едно от най-често срещаните ендокринни заболявания. При диабет панкреасът не произвежда достатъчно от хормона инсулин или тялото не го усвоява правилно. Има няколко различни вида диабет, като най-често срещаните са диабет тип 2, тип 1 и гестационен такъв. Диабетът изисква лечение.
- заболяване на щитовидната жлеза – двата основни вида заболяване на щитовидната жлеза са хипотиреоидизъм (ниски нива на такъв тип вещества в щитовидната жлеза) и хипертиреоидизъм (високи нива на хормони на щитовидната жлеза). Тези състояния могат да бъдат причинени от множество причини, като при тях също се изисква изследване и лечение.
- затлъстяване – много хормони влияят на начина, по който тялото ви сигнализира, че имате нужда от храна, и на това как тя се усвоява. Поради това дисбалансът може да доведе до наддаване на тегло и складиране на мазнини.
- нередовна менструация – няколко от тези елементи в тялото участват в менструалния цикъл. Поради това наличието на дисбаланс при тези хормони може да причини нередовен цикъл. Специфични състояния, които причиняват нередовна менструация, включват синдром на поликистозните яйчници и аменорея.
Тъй като тялото ви произвежда над 50 различни хормона, всички от които допринасят за важни телесни функции, можете да изпитате още симптоми в зависимост от вида на хормоналния дисбаланс.
Важно е да знаете, че много от следните симптоми могат да бъдат причинени от други състояния, а не само от него:
- ускорен сърдечен ритъм;
- умора;
- изтръпване на ръцете;
- по-високи от нормалните нива на холестерол в кръвта;
- депресия, тревожност и проблеми с психиката;
- суха, груба кожа и коса;
- неправилно разпределение на телесните мазнини;
- потъмняване на кожата на гърба или врата;
- кожни белези и обриви;
- силна жажда и често уриниране;
Как можем да го предотвратим?
В много случаи дисбалансът не може да бъде предотвратен, но има някои неща, които можете да направите, за да оптимизирате цялостното си здраве и да подпомогнете за поддържането на хормоните си балансирани.
- поддържане на здравословно тегло;
- придържане към балансирана и здравословна диета;
- редовни тренировки и физическо натоварване;
- правилно управление на стреса;
- достатъчно сън (поне 8 часа всяка нощ);
- ограничаване на пушенето и употребата на тютюневи изделия;
Заключение
Хормоните отговарят за много от основните процеси в тялото и тяхното дисбалансиране влияе неблагоприятно на нашето здравето, настроение и ежедневие. Макар че не винаги можем да контролираме нивата им, е важно да живеем здравословно, като тренираме редовно, храним се правилно и се грижим за психиката си. Така ще намалим риска от нарушаване на хормоналния баланс и всички негативни последици, до които това може да доведе.
Естествено, възможно е да се стигне до различни усложнения, с които не можем да се справим сами. Тогава е важно да потърсим помощ от специалист, за да предприемем правилно лечение.
Източници
Hormonal Imbalance: Causes, Symptoms & Treatment