Естроген
септември 20, 2023 2024-08-25 16:47Естроген
Естроген
Познат повече като женски полов хормон, той се среща и при мъжете и отговаря и за редица други функции на тялото, освен за репродукцията. В тази статия, ще разберете повече за неговата същност, както и важността му за човешкия организъм.
Какво представлява хормонът естроген?
Естрогенът допринася за когнитивното здраве, здравината на костите, функцията на сърдечно-съдовата система и други важни телесни процеси. Повечето хора обаче го познават заради ролята му заедно с прогестерона в женското сексуално и репродуктивно здраве. Яйчниците, надбъбречните жлези и мастните тъкани произвеждат естроген. И женският, и мъжкият организъм имат този хормон, но жените създават повече от него.
Съществуват различни видове от него като:
- Естрон
Този вид присъства в организма след менопаузата. Това е по-слаба негова форма, която организмът може да преобразува в други форми, ако е необходимо.
- Естрадиол
Както мъжете, така и жените произвеждат естрадиол и той е най-често срещаният тип при жените по време на репродуктивните им години. Твърде много естрадиол може да доведе до акне, загуба на сексуално желание, остеопороза и депресия. Много високите му нива могат да увеличат риска от рак на матката и гърдата. Ниските нива обаче могат да доведат до увеличаване на теглото и сърдечно съдови заболявания.
- Естриол
Нивата на естриол се повишават по време на бременност, тъй като той подпомага растежа на матката и подготвя организма за раждане. Нивата на естриол достигат своя връх непосредствено преди раждането.
Каква е неговата функция?
Естрогенът позволява функционирането на следните органи:
- яйчниците – спомага за стимулирането на растежа на яйчниковия фоликул;
- вагина – във влагалището поддържа дебелината на вагиналната стена и подпомага смазването;
- матка – подобрява и поддържа лигавицата, която покрива матката. Той също така регулира потока и дебелината на маточната слузна секреция;
- гърди – организмът го използва при образуването на гръдната тъкан. Този хормон също така помага за спиране на потока на млякото след кърмене.
Той регулира важни процеси в скелетната, сърдечно-съдовата и централната нервна система, които оказват влияние върху цялостното здраве. Той влияе на:
- нивата на холестерола;
- нивата на кръвната захар;
- костната и мускулната маса;
- кръвообращението и притока на кръв;
- производството на колаген и влагата в кожата;
- мозъчната функция, включително способността ни да се съсредоточаваме.
Кога започва синтезът на естрогени при жените?
Яйчниците произвеждат по-голямата част от него през репродуктивните години. Надбъбречните жлези (жлезите на бъбреците) и мастната тъкан (телесните мазнини) също го отделят. Плацентата (органът, който позволява споделянето на хранителни вещества между родителя и плода) го отделя по време на бременността. След като се освободи, естрогенът се придвижва по кръвообращението, докато достигне до онази част от тялото ви, която трябва да бъде стимулирана да действа. Там се свързва с протеин, наречен естрогенен рецептор, който задвижва процеса. Естрогенните рецептори са разположени в цялото ви тяло.
Контрол на нивата на естрогени
Нивата на този хормон варират при отделните хора. Те се променят и по време на менструалния цикъл и през целия живот на жената. Тези вариации понякога могат да доведат до различни прояви като промени в настроението преди менструация или горещи вълни в менопаузата.
Факторите, които могат да повлияят на нивата му, включват:
- бременност, край на бременността и кърмене;
- пубертет;
- менопауза;
- напреднала възраст;
- наднормено тегло и затлъстяване;
- екстремни диети или анорексия нервоза;
- усилени упражнения или тренировки;
- употребата на някои лекарства, включително стероиди, ампицилин, фенотиазини и тетрациклини;
- някои вродени състояния, като синдрома на Търнър;
- високо кръвно налягане;
- диабет;
- първична яйчникова недостатъчност;
- недостатъчна активност на хипофизната жлеза;
- синдром на поликистозните яйчници (PCOS);
- тумори на яйчниците или надбъбречните жлези.
Рискове, свързани с естрогените
Контрола на нивата на този хормон, както и всеки друг, е важен за правилното функциониране на организма. Момичетата, които не са достигнали пубертета, и жените, които наближават менопаузата, са най-склонни да изпитват ниско ниво на естроген. Въпреки това, жени от всички възрасти могат да го развият. Общите симптоми за това включват:
- болезнен секс поради липса на вагинална лубрикация;
- увеличаване на броя на инфекциите на пикочните пътища (ИПП) поради изтъняване на уретрата;
- нередовна или липсваща менструация;
- промени в настроението;
- горещи вълни;
- чувствителност на гърдите;
- главоболие или засилване на вече съществуваща мигрена;
- депресия;
- проблеми с концентрацията;
- умора.
Възможно е и нивата на естроген да бъдат завишени, което може да причини:
- увеличаване на теглото, особено в областта на бедрата и талията;
- силна или слаба менструация;
- по-тежък ПМС от обикновено;
- умора;
- фиброиди в матката;
- фиброкистозни бучки в гърдите;
- ниско сексуално желание;
- ниско настроение или тревожност.
Някои срещани последствия от нарушените му нива са:
- Анорексия нервоза
Състояния като анорексия нервоза са свързани с ниските му нива. Твърде малкото му количество може да доведе до нередовна и липсваща менструация (аменорея). Хората с много малко телесни мазнини (модели, спортисти) или с нарушено хранене също могат да имат ниско ниво на този хормон;
- Рак на гърдата
Проучванията показват, че повишеното ниво на естроген не увеличава риска от рак на гърдата, но може да влоши рака на гърдата, след като той се е образувал;
- Ендометриоза
Естрогенът не причинява ендометриоза, но той може да влоши болката при ендометриоза;
- Женска сексуална дисфункция (FSD)
Намалените му на нива може да причинят физически и емоционални промени, които правят секса по-малко приятен. Въпреки това естрогенът не се разглежда за хормонално заместване, докато не настъпи менопауза;
- Безплодие
Ниските и високите нива на този хормон могат да нарушат менструалния цикъл. Основни причини, които могат да доведат до ниски и високи нива, могат да бъдат свързани с безплодие;
- Остеопороза
Ниските му нива могат да отслабят костите ви, така че те да се чупят и чупят по-лесно.
Дисбалансът на този хормон има различни симптоми и е добре да следим промените в тялото си, за да разберем кога има някакъв проблем. Ако открием такъв, е добре да се консултираме с лекар, за да получим експертно мнение и лечение индивидуално за нас.
Заключение
Както разбрахме, този хормон отговаря за различни процеси в нашето тяло. През различни етапи от живота ни неговите количества варират. Важно е да следим тези промени, за да сме сигурни, че организмът ни функционира правилно. При някакви съмнения обаче, е най-добре да се свържем с лекар.
Източници
Estrogen: Functions, uses, and imbalances